J. K. Rowling dla dorosłych


J.K. Rowling, Trafny wybór [The Casual Vacancy, 2012]

W kwietniu tego roku Joanne K. Rowling, pisarka, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać poinformowała o ukończeniu prac nad swoją najnowszą powieścią... dla dorosłych.
Książka jest zatytułowana The Casual Vacancy co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Czasowy wakat". Swoją premierę będzie miała, rzecz jasna, w Wielkiej Brytanii 27 września 2012. Polska data wydania planowana jest na 14 listopada i ukaże się pod tytułem Trafny wybór. Szczerze  jednak zastanawiam się nad nabyciem oryginału i przeczytania go przed tłumaczeniem. Opis fabuły ciekawi i zachęca do zapoznania się z nowym dziełem autorki słynnego Harry'ego Pottera.

Kiedy czterdziestokilkuletni Barry Fairbrother nagle umiera, mieszkańcy Pagford są w szoku. Szybko okazuje się, że w pozornie sielankowym angielskim miasteczku, z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem, wybucha prawdziwa wojna.

Wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Pagford z pewnością nie jest tym, czym wydawało się na początku.

A wszystko z powodu miejsca w radzie parafialnej, które zwolniło się po śmierci Barry’ego. Kto zwycięży w wyborach naznaczonych zaciekłością i obłudą? Będziemy świadkami wojny, jakiej Pagford jeszcze nie przeżyło!

Chociaż pisanie tej książki niezwykle mnie cieszyło, to moja nowa powieść jest zupełnie inna niż seria o Harrym Potterze - zdradza autorka.

Największą radością wydawcy są książki, które kształtują wyobraźnię czytelników, a nowa powieść J.K. Rowling z pewnością do takich się zalicza. Cieszę się, że nasze wydawnictwo ma swój udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest wydanie The Casual Vacancy w Polsce – mówi Henryk Woźniakowski, prezes Wydawnictwa Znak.

Na koniec warto wspomnieć, iż to właśnie J. K. Rowling napisała serię książek o słynnym Harrym Poterze. Autorka napisała siedem części, a wszystkie sprzedały się w ponad 450 milionach egzemplarzy w ponad 200 krajach. Niepozorny pomysł, który wpadł pisarce do głowy podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem przerodził się w oszałamiający sukces.

J. K. Rowling jest również laureatką wielu ważnych nagród, takich jak Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Asturii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, Francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. Autorka wspiera różne inicjatywy charytatywne poprzez swój fundusz Volant, jest także założycielką organizacji Lumos, zajmującej się opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi.

Komentarze

 1. Bardzo jestem ciekawa, co J.K.R. pokaże w innych klimatach - pisarką jest naprawdę dobrą, jej twórczość poruszyła Ziemię - mam nadzieję, że nie rozczaruje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, w pełni się z Tobą zgadzam. Jako nastolatka zaczytywałam się w książkach o Harrym Potterze. Teraz czekam z zainteresowaniem na pierwszą lekturę dla dorosłych znakomitego pióra J.K. Rowling :)

   Usuń
 2. Z pewnością nowa powieść będzie świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony - ciekawi mnie, co autorka pokaże. Ale z drugiej - wiem, że nic nie przebije serii o HP, to jest majstersztyk i swego rodzaju unikat. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój tata akurat jest w Anglii, więc postaram się go namówić, aby nabył mi tą książkę i jeśli się uda to dostanę ją na święta. Jeśli przejmuje to polskie wydawnictwo Znak a nie Media Rodzina książka może być naprawdę szybko.

  Dodałam do blogów na które zaglądam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z mojej strony mogę obiecać, że recenzja tej książki pojawi się na stronie wkrótce po jej wydaniu, czyli jeszcze pod koniec września lub na początku października :)

  P.S. Dziękuję za dodanie bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam niecierpliwie na tę książkę, bom ciekawa jaka będzie, ale nie ma się, co oszukiwać - Rowling raczej samej siebie nie przeskoczy. Potter był swego rodzaju ewenementem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na tę książkę również ostrzę sobie pazurki. Kocham Rowling za wszystko, co zrobiła dla nas, Potterheadów, i sądzę, że mimo iż tematyka już zupełnie inna, to talent do oczarowania czytelnika nadal Jo pozostał, wiążę więc spore nadzieje :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]