RECENZJA: Piotr Kaczkowski, 42 rozmowy (2004)

Jestem wielkim fanem rocka, dlatego kiedy sięgnąłem po  42 rozmowy na mojej twarzy pojawiła się radość i zaciekawienie większością rozmów. Swego czasu każdy niedzielny wieczór poświęcałem na słuchanie MiniMaxa mając okazję wysłuchać kilku rozmów zawartych w tejże książce.

Każdemu słuchaczowi radiowej Trójki nie trzeba przedstawiać Piotra Kaczkowskiego. Jest on niewątpliwie żywą radiową legendą, a swoim niepowtarzalnym i ciepłym głosem, jak również doskonale wyseleksjonowaną muzyką, bez przerwy przyciąga do radioodbiorników niezliczone rzesze słuchaczy. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o Tori Amos lub Peterze Gabrielu, czego nie zawarto w oficjalnej biografii lub encyklopedii, powinien zwrócić się z pytaniem prosto do pana Piotra. To właśnie wiele rozmów przeprowadzonych przez tego słynnego dziennikarza muzycznego stało się pomysłem przelania ich na papier i wydania w formie książki zatytułowanej po prostu 42 rozmowy.

Jest to już drugi, liczący prawie 400 stron wybór zapisów muzycznych spotkań odbytych przez autora w latach 1999-2004. Wzbogacony ponadto o liczne ilustracje, unikatowe zdjęcia, autografy oraz 80-minutową płytę zawierającą najciekawsze wypowiedzi wszystkich artystów. Wśród rozmówców znajdziemy m. in. Petera Gabriela, Lou Reeda, Rogera Watersa, Jamesa Hetfielda, Tori Amos, Jeana Michela Jarre'a, Roberta Planta czy Czesława Niemena. Każda rozmowa jest inna tak jak każdy z rozmówców, a wszystkie poprzedzają krótkie wstępy opisujące sytuacje, w których odbyły się. Pytania kierowane do rozmówców nie są banalne, a wywiady przypominają raczej rozmowy starych znajomych aniżeli serię uprzednio przygotowanych pytań zadawanych artyście setki razy wcześniej przez innych dziennikarzy. Jeśli ktoś lubi muzykę King Crimson, Deep Purple, Depeche Mode lub innych wymienionych na okładce artystów koniecznie powinien sięgnąć po tę książkę.

Na koniec jeszcze kilka słów o autorze książki. Piotr Kaczkowski to polski dziennikarz i prezenter muzyczny Programu III Polskiego Radia urodzony w Krakowie 66 lat temu. Absolwent filologii angielskiej, także żeglarz i dziennikarz prasowy. Relegowany ze szkoły muzycznej za granie rock and rolla. Debiutował jako siedmiolatek, grając na fortepianie w audycjach dla przedszkolaków. Od siedemnastego roku życia do dziś związany z Polskim Radiem, zrealizował ponad 12 tysięcy audycji. Najważniejsze: Minimax (od 1968 roku, ponad 1600 wydań), Sobotnia Popołudniowa (1982-2002), Studio Rytm (1965-1972), Popołudnie z Młodością (1966-1972), Radiokurier (1976-1982), W Tonacji Trójki (1975-2002). Wyróżniony m.in.: 18. Międzynarodowym Złotym Mikrofonem AKG dla Osobowości Radiowej Wszech Czasów (1996; wcześniej otrzymali go m.in. Frank Sinatra i Rod Stewart), a po 40 latach pracy także 161. Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.Jak mówi, połowę zarobionych w życiu pieniędzy wydał na płyty, drugą na bilety. Był w kilkudziesięciu krajach i na kilku tysiącach koncertów. Całą dobę wchodził najdłuższą trasą na Fuji, na dwunastometrowej żaglówce dwukrotnie przepłynął Trójkąt Bermudzki. W jego dwupokojowym mieszkaniu w centrum Warszawy nie ma wewnętrznych drzwi.

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]