Pozornie oczywiste tropy okazują się mylące

Olle Lönnaeus, Jedyna prawda
6 listopada nakładem Wydawnictwa REA pojawi się na półkach polskich księgarni trzecia książka Olle Lönnaeusa. Szwedzki pisarz ma już swoich wielbicieli w Polsce za sprawą dwóch poprzednich powieści kryminalnych zatytułowanych Pokuta oraz Wielkie serce Mike'a Larssona.  

Jedyna prawda, bo tak właśnie zatytułowana jest owa książka, zabiera nas w mroczny, zimowy i opustoszały krajobraz południowej Szwecji, zamieszkały przez osobliwe postacie, gdzie w powietrzu wyczuwa się ciągłe napięcie, a tęsknota i bezbronność ludzi stają się wręcz namacalne. 

W środku zimowej nocy, kiedy nad skańską równiną szleje śnieżyca, Joel Lindgren dostaje telefon. Słyszy głos Martena, swojego ojca, z którym nie miał kontaktu od dwudziestu lat. Joel nie potrafi zlekceważyć tej rozmowy, więc wyrusza przez zamieć do leżącego na uboczu domu, w którym dorastał. Znajduje Martena wiszącego na haku u sufitu. Na ścianie zaś widnieje namalowany czerwoną farbą napis: Ghadab Allah -  Gniew Boga.

Jedyna prawda to książka stawiająca pytanie, jak daleko człowiek jest gotowy pójść za tym, w co ślepo wierzy. Autor, podobnie jak w dwóch poprzednich książkach, opisuje społeczne problemy wynikające z politycznej decyzji państwa szwedzkiego o otwarciu granic dla imigrantów, zwracający tym razem uwagę na aspekty religijne – zarówno na islamski fanatyzm, jak i na zeświecczenie muzułmanów mieszkających na emigracji. Ponadto zastanawia się poniekąd nad religijnością samych Szwedów oraz nad faktem, że czasami pod fasadą pobożności może kryć się zło w najczystszej postaci, co spowodowane jest wyrywkowym wyznawaniem poszczególnych dogmatów wiary. 

To zdecydowanie warta uwagi i godna przeczytania książka, zwłaszcza dla miłośników kryminałów. Pozornie oczywiste tropy okazują się mylące i w rezultacie zagadka otrzymuje zaskakujące rozwiązanie. Dodatkowym atutem jest to, że śledztwo prowadzone jest niejako na dwa fronty – przez policję, która jest niemal przekonana o winie głównego podejrzanego oraz przez Joela, który odnajdując znajomych ojca, sam mimowolnie chce rozwiązać tajemnicę jego śmierci.


Olle Lönnaeus (ur. 1957) jest dziennikarzem gazety Sydsvenska Dagbladet, w której opisuje wydarzenia polityczne w Szwecji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Obecnie mieszka w Lund, lecz dorastał w Tomelilla.

Jego debiutancka powieść kryminalna Pokuta zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminałów za najlepszy debiut roku oraz nagrodę pisarską Studieförbundet Vuxenskolan w 2009 roku. Druga książka, Wielkie serce Mike’a Larssona, została nominowana za kryminał roku 2010 i wygrała Nagrodę Południowej Szwecji za Kryminał Roku 2011. Powieści Ollego Lönnaeusa ukazały się już w dziesięciu krajach.

Komentarze

 1. O, bym musiała od 1 częśći zacząć czytać, lubię kryminały;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba będę musiała się tymi książkami zainteresować i zacząć od pierwszej części. Wypadałoby w końcu wyjść poza serię Millenium, jeżeli chodzi o kryminały szwedzkie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szwedzkie kryminały mnożą się jak grzyby po deszczu. Już dawno przestałam nadążać i zapamiętywać kolejne nazwiska. :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie :) Miałam okazję przeczytać tę książkę, ale zdecydowałam się wówczas na "Złudzenie" :) Być może kiedyś sięgnę i po tę proponowaną przez Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałem jeszcze o tym autorze. No i w końcu muszę się zabrać za jakiś skandynawski kryminał...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem wielką fanką kryminałów, do tego uwielbiam zaskakujące i nieprzewidywalne rozwiązania zagadek. Czuję, że jest to książka idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O Pokucie słyszałam, z pewnością po nią sięgnę! =3

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba skuszę się na tę książkę;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

Ofiar wciąż przybywa