RECENZJA: Monika Ptak, Ajurweda – medycyna indyjska. Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia (2012)

Monika Ptak, Ajurweda – medycyna indyjska. Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia
Kraje azjatyckie coraz bardziej konkurują z krajami Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej, głównie pod względem ekonomicznym. Jednakże nie tylko business jest jedynym wyznacznikiem zbliżania się Chin czy Indii do krajów zachodnich. Wraz z rozwojem gospodarki ludzie zamieszkujący kontynent azjatycki zaczynają coraz częściej emigrować do Europy. Także europejczycy coraz częściej podróżują do Azji w celach businessowych, a także poznawczych i turystycznych. Nic więc dziwnego, że ludzie zamieszkujący Stary Kontynent wiedzą coraz więcej o kulturze, ludziach i ich życiu w odległych zakątkach świata. Taką wiedzę posiadła także Monika Ptak i w swojej książce wydanej przez Studio Astropsychologii postanowiła przybliżyć nam medycynę indyjska, nazywaną Ajurwedą.

Według informacji zamieszczonych na Wikipedii, Ajurweda to system medycyny indyjskiej rozwinięty już w starożytności. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię. Najwcześniej znanymi lekarzami byli Ćaraka i Suszruta. Z podręczników medycyny napisanych przez tych dwóch mędrców studenci medycyny ajurwedyjskiej korzystają do dziś. Ćaraka specjalizował się w medycynie chorób wewnętrznych, Suszruta zaś był chirurgiem i wierzył, że chirurgia jest najlepszym sposobem leczenia, gdyż pozwala uzyskać natychmiastowe rezultaty. Ćarakasanhita oraz Suszrutasanhita, zostały napisane w siódmym wieku p.n.e. Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów (panća mahabhutas). Elementy te to, przestrzeń (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi). Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element: jest nim prana. Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie oraz siłę.

Ajurweda to coś znacznie więcej niż medycyna. To cały powiązany z nią styl życia. To połączenie leczenia z duchowością i filozofią. To zbiór zasad, dzięki którym indyjscy mędrcy dożywają w zdrowiu wieku, co jest niewyobrażalne dla zabieganych Europejczyków. Wszystko za sprawą jej holistycznego podejścia do zdrowia człowieka.

Dzięki książce Moniki Ptak, która odkrywa tajniki medycyny indyjskiej można nauczyć się podstaw zdrowego trybu życia oraz rozumieć powiązania pomiędzy dietą a nękającymi nas dolegliwościami, co jest bardzo istotne. Wskazówki opisane w tym poradniku dostarczą niezbędnej wiedzy potrzebnej do komponowania zdrowego jadłospisu i prowadzenia odpowiedniej diety żywieniowej. Pomoże ona także w nauce kompleksowej diagnozy własnego stanu zdrowia. Wszystko to zostało jasno i zrozumiale opisane, a porady zawarte w tejże książce znajdą swoje zastosowanie w codziennym życiu i pomogą lepiej dbać o zdrowie własne i swoich bliskich.

Za możliwość przeczytania oraz zrecenzowania dziękuję 
Wydawnictwu Studio Astropsychologii

Komentarze

 1. Nie mogę się doczekac kiedy ta pozycja wpadnie w moje rece:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się takie holistyczne podejście. Szczególnie kwestia odpowiedniej diety do mnie przemawia, bo od jakiegoś czasu interesuję się tą tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja się wyłamię i napiszę, że mnie jakoś tego typu tematyka nie pociąga. Zatem po książkę nie sięgnęłabym :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tą książkę zauważyłam już jakiś czas temu i wtedy zaciekawiła mnie, po tej recenzji naprawdę chcę ją przeczytać :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie dla mnie tego typu książki niestety. Chyba nie zdążyłam jeszcze do nich dorosnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca publikacja. Nawet nie znałam takiego słowa, jak Ajurweda, ale dzięki tobie, już chociaż jakieś podstawy znam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Jo Nesbø - Syn [Sønnen, 2014]

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)