Dokonać krytycznego wyboru, który może naprawić wielką niesprawiedliwość

WM. Paul Young - Rozdroża
Po bestsellerowej Chacie, której z początku sensacyjna fabuła jest pretekstem do ukazania prawa każdego człowieka do przebaczenia i pogodzenia ze stratą najbliższych, William Paul Young powraca z nową, ekscytującą powieścią Rozdroża, która ukaże się 28 listopada nakładem Wydawnictwa Nowa Proza.

Anthony Spencer jest egoistycznym człowiekiem interesów.  Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM. „Budzi się” w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. Czy będzie miał odwagę, żeby dokonać krytycznego wyboru, który może naprawić wielką niesprawiedliwość, jaką wyrządził przed zapadnięciem w śpiączkę?

Odpowiedź na powyższe pytanie poznamy sięgając po książkę Rozdroża. A co wiemy o jej autorze? William Paul Young to kanadyjski pisarz w średnim wieku, a jego najbardziej znana powieść to Chata. Aktualnie mieszka wraz z żoną Kim w amerykańskim mieście Happy Valley w stanie Oregon. Ma czterech synów i dwie córki.

Najsłynniejsza powieść autora - Chata, to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu,  znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w wielkim smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.
W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, Chata zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak  jak jego. W otoczce twórczej błyskotliwości Chata jest głęboka duchowo, teologicznie oświecająca i ma moc wpływania na życie. Chata odcina się zarówno od komunałów religijnych, jak i tanich chwytów złego pisarstwa, i ujawnia coś ważnego i pięknego na temat tańca życia z boskością. Tę historię czyta się jak modlitwę, jak najlepszy rodzaj modlitwy, pełen męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia. Spostrzeżenia Williama Younga są nie tylko zniewalające, ale również prawdziwe i zgodne z Biblią. Chata to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.
Brad Cummings, pierwszy wydawca książki sprzedawał ją z własnego garażu, a w reklamę zainwestował jedynie 300 dolarów. Ludzie dzwonili i kupowali po kilkanaście egzemplarzy lub całe paczki - mówi Brad Cummings.
W maju 2008 roku jedno z największych amerykańskich wydawnictw Hachette Book Group utworzyło spółkę z wydawcą Chaty, aby wydać książkę pod wspólną marką z pełnym rozmachu planem marketingowym.
Sam William Paul Young mówi, że książka powstała jako prezent dla jego sześciorga dzieci. Chata ma być metaforą „domu, który budujesz na własnym cierpieniu”.

Nowa powieść Williama Paula Younga miała swoją oficjalną premierę dziesięć dni temu. Czy Rozdroża okaże się równie dobrą książką jak Chata przekonamy się już 28 listopada, kiedy to pojawi się ona na półkach polskich księgarni.

Komentarze

 1. Przyznam, że nie miałam jeszcze przyjemności poznać tego autora i póki co chyba rozejrzę się za Chatą bo zapowiada się naprawdę ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 2. "Chata" to genialna książka, mam nadzieję, że ta też taka będzie! ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Chatę czytałam i jest to na prawdę piękna historia, więc z miłą chęcią sięgnę po jego nową książkę:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem świeżo po lekturze tej książki i zrobiła na mnie spore wrażenie, skłania do refleksji i zmusza do zastanowienia się nad wieloma istotnymi rzeczami.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja i ciekawa książka, ale chyba nie dla mnie. Tematy teologiczne niezbyt mnie fascynują. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Chatę", teraz będę polować na "Rozdroża". Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]