Prędzej świnie zaczną latać

W lipcu 2005 roku Pink Floyd wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umarł jeden z założycieli grupy, Syd Barrett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta dwa lata później definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki.

Mark Blake w pierwszej pełnej biografii grupy opowiada, jak szkolni kumple z Cambridge zawojowali świat albumami The Dark Side of the Moon i The Wall oraz w jaki sposób stworzyli jedne z najbardziej widowiskowych spektakli wszech czasów.

Autor pracował dla magazynu „Q” i przez długi czas wspierał jego siostrzany projekt, „Mojo”. Poza tym pisał dla tytułów: „The Times”, „Classic Rock”, „Daily Telegraph” i „Billboard”. W swoim dorobku ma liczne wywiady z gwiazdami rocka, w tym z Paulem McCartneyem, Kurtem Cobainem i Mickiem Jaggerem. Popijał herbatkę miętową z Dave’em Grohlem, jeździł limuzyną z Stevie Nicks i razem z Ozzym Osbourne’em jadł tosty z fasolką. Raz pomógł Kate Bush pokonać schody, a Keitha Richardsa uchronił przed upadkiem z innych. Jest wielkim fascynatem muzyki rockowej, zwłaszcza tej nasyconej gitarowym brzmieniem. Mieszka w Londynie z synem i żoną.

Biografia Pink Floyd Prędzej świnie zaczną latać oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach podąża za zespołem całą drogę – od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. Mark Blake drobiazgowo opisuje także solowe kariery każdego z członków grupy. Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka Prędzej świnie zaczną latać jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego.

Prawie sześciuset stronnicowa biografia zawierająca wiele ciekawych fotografii z różnych okresów działalności Pink Floyd to niewątpliwie pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów grupy i classic rocka. Książka, która swoją premierę będzie miała 28 listopada dzięki Wydawnictwu SQN już teraz wzbudza wielkie zainteresowanie i zapewne wiele osób, tak jak ja, nie może doczekać się kiedy znajdzie się w jej posiadaniu.

Znane brytyjskie magazyny muzyczne rekomendują książkę następująco:

Record Collector: Jak dotąd najbardziej kompletna i rozległa praca poświęcona historii grupy Pink Floyd.

Q: Zebranie do kupy wszystkich opowieści o Floydach to niełatwe zadanie. Mark Blake dokonał tego w znakomitym stylu, łącząc klarowność wywodu z prostą zasadą trzymania się faktów… Dzięki temu niniejsza książka to drobiazgowa i uporządkowana analiza. Naprawdę pierwszorzędna lektura.

Mojo: Rzetelna i uczciwa opowieść.

Komentarze

 1. tym razem odpuszczę :) nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za recenzję, nie wiedziałam o tej książce, a teraz mam idealny prezent mikołajkowy dla męża.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pink Floyd uwielbiam i chętnie słucham, ale do czytania o nich jakoś mnie nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię Pink Floyd, ale znam kogoś kto lubi bardziej ode mnie, a poza tym lubi czytać, więc może byłby to dobry pomysł na prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój tata ma parę ich płyt, ale mnie jakoś nigdy nie przekonali ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak w sumie to kto mówi że świnie nie mogą latać? ;[ Może by się moja mama do niej przekonała :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety książka nie dla mnie, ale myślę że dla fanów zespołu jak najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]