To cwany mały ch…

Już jutro, tj. 28 listopada ukaże się bestsellerowa biografia Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera napisana przez dziennikarza i autora bestsellerowych książek - Christophera Andersena.

Przez kilkadziesiąt lat Mick zazdrośnie strzegł swoich, nieraz szokujących, tajemnic. Andersen na podstawie wielu wywiadów sporządził portret geniusza rocka. Książka ujawnia wiele nieznanych jak dotąd faktów z życia Jaggera. Biografia Jaggera – skandalizująca, obrazoburcza i cały czas przykuwająca uwagę – jest taka, jak osoba, którą opisuje, taka, jak sam Mick.

To cwany mały ch…, muszę mu to przyznać – powiedział Keith Richards o Micku Jaggerze. On sam mówi o sobie - To jasne, że nie jestem wzorem cnót. Czy to Jumpin’ Jack Flash? Street Fighting Man? A Man of Wealth and Taste? Jak się okazuje, Mick jest nimi wszystkimi naraz – a także kimś więcej. Niemal wszystkie biogramy są zgodne: Jagger to żywioł, całkowity oryginał i niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci popkultury. Pewny siebie, arogancki, czasami tajemniczy, ale zawsze hipnotyzujący, pół wieku temu złapał nas za gardło i – w przeciwieństwie do wielu swoich utalentowanych rówieśników – nigdy nie puścił. Przez kilkadziesiąt lat Mick zazdrośnie strzegł swoich, nieraz szokujących, tajemnic.

Teraz, z okazji 50. rocznicy istnienia Rolling Stonesów, Christopher Anderson, dziennikarz i autor bestsellerów, zdziera maskę najbardziej wielowymiarowej i enigmatycznej ikonie rocka w niczego nie przemilczającej biografii, niemal równie głośnej, jak sam Jagger. W oparciu o rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, innymi legendarnymi muzykami i ludźmi z branży – a także z żonami i legionem kochanek – Andersen ukazuje w nowym świetle człowieka, którego nazwisko jest symbolem pewnej epoki. Ukazuje on nowe szczegóły niewiarygodnych wyczynów seksualnych Jaggera z ponad czterema tysiącami kobiet (w tym z Madonną, Angeliną Jolie, Carly Simon, Lindą Rondstadt, Umą Thurman i Carlą Bruni – francuską Pierwszą Damą) oraz jego związki z kilkoma największymi gwiazdorami rocka. Opisuje także dzień, kiedy Jerry Hall – żona Micka – i Keith Richards błagali go, żeby zaczął się leczyć z uzależnienia od seksu. Skrywany przed opinią publiczną dramat rozgrywający się wokół pasowania Micka na kawalera, a także jego mało znane związki z brytyjską rodziną królewską, w tym z księciem Williamem i Kate Middleton. Zdradza to, co Jagger naprawdę myśli o dzisiejszych supergwiazdach, takich jak Lady Gaga, Britney Spears, Beyonce, Justin Timberlake, Kanye West czy Justin Bieber. Odkrywa nigdy dotąd niepublikowane historie z dziejów burzliwych związków Jaggera – od tych, które łączyły go z kolegami z zespołu, nienasyconymi groupie i oszalałymi fankami, po intymne relacje m.in. z Andym Warholem, Johnem Lennonem, Jackie Onassis i Billem Clintonem. Kokaina, LSD, haszysz i spid: skandaliczna prawda o tym co, ile i jak długo brał Jagger. Wgląd w biznesowe poczynania Micka, w jego finansowe wyczucie, które pozwoliło mu zgromadzić majątek wart ponad 400 milionów dolarów. burzliwy „związek” Micka i Keitha, który prawie się rozpadł wskutek uszczypliwych komentarzy Richardsa; a także skandal, zamieszanie, ekscesy, szaleństwo i geniusz, które sprawiły, że Rolling Stonesi stali się „największym zespołem rockowym świata”. 

Wybuchowa i wciągająca, szczegółowa biografia żywej legendy, która wciąż ekscytuje, zadziwia i zaskakuje. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela Micka Jaggera i The Rolling Stones.

Christopher Andersen jest uznanym autorem 31 książek, przełożonych na 25 języków, w tym bestsellerowych biografii: księżnej Diany, Jacka i Jackie Kennedych, Billa i Hillary Clintonów, Madonny, Johna F. Kennedy’ego Juniora, Barbry Streisand oraz księcia Williama i Kate Middleton. Andersen był redaktorem magazynów „Time” oraz „People”, pisał także dla „New York Timesa”, „Life” i „Vanity Fair”.

Komentarze

 1. Niezbyt dużo słyszałam o Jaggerze, więc tym bardziej chętnie bym przeczytała jego biografię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To niewątpliwie ogromnie ciekawa postać, nie czuję jednak potrzeby, aby pogłębiać wiedzę na temat Jaggera. Wierni fani Rolling Stonesów są za to pewnie zachwyceni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety się nie skuszę, choć myślę, że pozycja jest dosyć ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już do mnie 'idzie', nie mogę doczekać się lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jagger jest świetny, książkę na pewno przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

Muzyczny geniusz rocka