To nie będzie ciągnąca się w nieskończoność historia


Jo Nesbø, norweski autor kryminałów, nazywany często następcą Stiega Larssona, wyznał, że jest blisko ukończenia swojego cyklu książek o przygodach policjanta Harry’ego Hole’a.

To nie będzie ciągnąca się w nieskończoność historia – zaznaczył w rozmowie z The Hollywood Reporter, zdradzając przy okazji, że cykl zbliża się ku końcowi. Obiecał również, że nie będzie później powracał, żeby napisać kolejną część.

Dziewiątym i ostatnim jak na razie kryminałem o Harrym Hole’u jest powieść Upiory wydana w Polsce w tym roku przed Wydawnictwo Dolnośląskie. Niedawno 52-letni Nesbø podpisał umowę z amerykańską stacją NBC na adaptację w formie serialu jego nowej, nadchodzącej powieści I Am Victor. Autor nie przymierza się jednak do napisania scenariusza adaptacji. To zupełnie inna profesja od pisania powieści. Stajesz się rozpieszczony jako powieściopisarz, ponieważ jesteś dyrektorem i redaktor zarazem i ty grasz wszystkie role, ale jako scenarzysta, spadasz trochę w dół drabiny.

Nesbø urodził się w Oslo, a wychował w Molde. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK. Nesbø pisze głównie powieści kryminalne, jest także autorem tekstów w zespole Di Derre, w którym gra i śpiewa. Jest on autorem cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Za swą debiutancką powieść Człowiek-nietoperz Nesbø otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło otrzymał w 2000 nagrodę norweskich księgarzy. W 2004 książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów. W 2007 powieść Czerwone gardło pojawiła się jako kandydatka do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski.

Komentarze

 1. Podoba mi sie podejście tego pana do swojego cyklu. Mam nadzieję, że się nie złamie i nie wróci do napisania kolejnej części. ;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego pana:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam tylko jedną książkę tego pisarza i mój apetyt mocno się wzmógł na kolejne części:).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

Ofiar wciąż przybywa