RECENZJA: Christopher Andersen, Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera [Mick: The Wild Life and Mad Genius of Jagger, 2012]

Prezentowana dzisiaj książka skierowana jest głównie do osób lubiących dobre rockowe granie, dlatego, jeśli ktoś słucha muzyki Beyonce albo Weekend raczej nie będzie zainteresowany. Ta książka to czysta opowieść o rock&roll'u oraz jednej z największych ikon muzyki rockowej, której gwiazda nieprzerwanie świeci od przeszło pięćdziesięciu lat. Mick Jagger to niewątpliwie mistrz w swoim fachu, a muzyka, którą tworzy zachwyca od pokoleń. Autor tej biografii, Christopher Andersen, jest uznanym autorem 31 książek, przełożonych na 25 języków, w tym bestsellerowych biografii: księżnej Diany, Jacka i Jackie Kennedych, Billa i Hillary Clintonów, Madonny, Johna F. Kennedy’ego Juniora, Barbry Streisand oraz księcia Williama i Kate Middleton. Andersen był redaktorem magazynów Time oraz People, pisał także dla New York Timesa, Life i Vanity Fair. Zdecydowanie jest to wydawnictwo warte uwagi i napisane przez właściwą osobę.

Czy to Jumpin’ Jack Flash? Street Fighting Man? A Man of Wealth and Taste? Jak się okazuje, Mick jest nimi wszystkimi naraz – a także kimś więcej. Niemal wszystkie biogramy są zgodne: Jagger to żywioł, całkowity oryginał i niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci popkultury. Pewny siebie, arogancki, czasami tajemniczy, ale zawsze hipnotyzujący, pół wieku temu złapał nas za gardło i – w przeciwieństwie do wielu swoich utalentowanych rówieśników – nigdy nie puścił. Przez kilkadziesiąt lat Mick zazdrośnie strzegł swoich, nieraz szokujących, tajemnic. Teraz, z okazji 50. rocznicy istnienia Rolling Stonesów, Christopher Anderson, dziennikarz i autor bestsellerów, zdziera maskę najbardziej wielowymiarowej i enigmatycznej ikonie rocka w niczego nie przemilczającej biografii, niemal równie głośnej, jak sam Jagger. W oparciu o rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, innymi legendarnymi muzykami i ludźmi z branży – a także z żonami i legionem kochanek – Andersen ukazuje w nowym świetle człowieka, którego nazwisko jest symbolem pewnej epoki.

Książka ukazuje nowe szczegóły niewiarygodnych wyczynów seksualnych Jaggera z ponad czterema tysiącami kobiet (w tym z Madonną, Angeliną Jolie, Carly Simon, Lindą Rondstadt, Umą Thurman i Carlą Bruni – francuską Pierwszą Damą) oraz jego związki z kilkoma największymi gwiazdorami rocka. Opisuje także dzień, kiedy Jerry Hall – żona Micka – i Keith Richards błagali go, żeby zaczął się leczyć z uzależnienia od seksu. Skrywany przed opinią publiczną dramat rozgrywający się wokół pasowania Micka na kawalera, a także jego mało znane związki z brytyjską rodziną królewską, w tym z księciem Williamem i Kate Middleton. Zdradza to, co Jagger naprawdę myśli o dzisiejszych supergwiazdach, takich jak Lady Gaga, Britney Spears, Beyonce, Justin Timberlake, Kanye West czy Justin Bieber. Odkrywa nigdy dotąd niepublikowane historie z dziejów burzliwych związków Jaggera – od tych, które łączyły go z kolegami z zespołu, nienasyconymi groupie i oszalałymi fankami, po intymne relacje m.in. z Andym Warholem, Johnem Lennonem, Jackie Onassis i Billem Clintonem. Kokaina, LSD, haszysz i spid: skandaliczna prawda o tym co, ile i jak długo brał Jagger. Wgląd w biznesowe poczynania Micka, w jego finansowe wyczucie, które pozwoliło mu zgromadzić majątek wart ponad 400 milionów dolarów. burzliwy „związek” Micka i Keitha, który prawie się rozpadł wskutek uszczypliwych komentarzy Richardsa; a także skandal, zamieszanie, ekscesy, szaleństwo i geniusz, które sprawiły, że Rolling Stonesi stali się „największym zespołem rockowym świata”.

Wybuchowa i wciągająca, szczegółowa biografia żywej legendy, która wciąż ekscytuje, zadziwia i zaskakuje. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela Micka Jaggera i The Rolling Stones. Anderson postarał się o to, żeby czytelnik mógł poznać Jaggera z każdej strony, nie zawsze tylko tej pozytywnej. Biografia liczy sobie prawie czterysta stron, ale zupełnie nie ma to żadnego znaczenia podczas lektury. Czyta się ją z ogromną łatwością i ciekawością, bo niektróre wydarzenia mogą wydawać się wprost niemożliwe. Do tego znajdziemy w środku kilkunastostronnicową wkładkę z dokonale wyslelekcjowanymi zdjęciami, które są bardzo atrakcyjnym dodatkiem. Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera to jedna z lepszych biografii jaką kiedykolwiek czytałem, dlatego bez wątpienia jest ona warta przeczytania.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki 
dziękuję AiM Media

Komentarze

  1. Mimo że rocka uwielbiam, to jednak Stonesi jakoś mi nie podchodzą. Niemniej jednak z chęcią przeczytam, bo uwielbiam biografie muzyków i zespołów :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam z zapartym tchem. To jak przejście do innej epoki. Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]