RECENZJA: Ewa Karwan-Jastrzębska, Misja Xibalda (2012)

Po przeczytaniu pierwszego tomu Wyjątkowych zatytułowanego Misja Feniks postanowiłem poznać dalsze losy bliźniaków - Julki i Julka. Ewa Karwan-Jastrzębska postanowiła poruszyć temat, o którym do niedawna wiele osób mówiło.

Rok 2012 zgodnie z przepowiednią Majów ma być końcem naszego świata. W atmosferze rosnącego niepokoju mieszkańcy Ziemi odczytują tajemnicze znaki dowodzące, że kres jest już bliski. Legendarny Piąty kodeks Majów odnaleziony w antykwariacie opowiada o bliźniakach z Popol Vuh walczących z demonem Vucubem Caquixem i o misji tajemniczej pary rodzeństwa, które może zmienić przepowiadany bieg wydarzeń. Historia zatacza krąg. Podejrzana korporacja, tatuażyści, złoto Majów, nieuczciwy bank, szalony wizjoner, demon – z tym wszystkim bliźniaki zmierzą się w Meksyku. Czy Julka i Julek udźwigną ciężar majańskiej legendy? A może wkroczą na zawsze do Xibalby – krainy ciemności, a nasza planeta przestanie istnieć?

Na te i inne pytania odpowiada drugi tom serii Wyjątkowi. Pomimo zdecydowanie młodzieżowego stylu Misja Xibalba wypada trochę lepiej od swojej poprzedniczki. Przyznam szczerze, że przed przeczytaniem tej książki oczekiwałem podobnych doświadczeń jak podczas czytania Misji Feniks. Nie zawiodłem się i dostałem kolejną lekką w odbiorze młodzieżową lekturę. Autorka bardzo dobrze wykonała swoją pracę. Może znajdą się pewne nieścisłości albo wrażenie odbiegania od rzeczywistości, ale to przecież jest tylko powieść przygodowa. Młodzież na pewno bardzo dobrze odbierze tę książkę. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko, a to wszystko za sprawą ciekawego języka, jakim została ona napisana oraz samej fabuły. Pozycja godna polecenia wszystkim młodszym poszukiwaczom przygód.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Egmont


Komentarze

 1. Ostatnio książki tej autorki są bardzo popularne. Szkoda tylko, że ta nieco "młodsza" młodzież nie jest nimi tak bardzo zainteresowana jak my. :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję czytać obydwie części tegocyklu i choć ogólnie mi się podobały, to bardzo przeszkadzało mi niedopasowanie wieku bohqteròw do ich języka i zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do grupy docelowej, do której skierowana jest książka, raczej się już dawno nie zaliczam, ale i tak chętnie sięgnę po tę powieść :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla starszych również może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]