RECENZJA: Mark Blake, Pink Floyd - Prędzej świnie zaczną latać [Pigs Might Fly: The Inside Story of Pink Floyd, 2012]

W lipcu 2005 roku Pink Floyd wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umarł jeden z założycieli grupy, Syd Barrett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta w 2008 roku definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki.

Nie ukrywam, że jako wielbiciel Pink Floyd oraz muzyki rockowej ucieszyłem się na wiadomość o tej książce. Jest to tym bardziej lektura warta przeczytania, ponieważ jest to pierwsza kompletna biografia grupy. Mark Blake opowiada, jak szkolni kumple z Cambridge zawojowali świat albumami Dark Side of the Moon i The Wall oraz w jaki sposób stworzyli jedne z najbardziej widowiskowych spektakli wszech czasów.

Oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach Prędzej świnie zaczną latać podąża za Floydami całą drogę – od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. Mark Blake drobiazgowo opisuje także solowe kariery każdego z członków grupy. Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka Prędzej świnie zaczną latać jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego.

Bez wątpienia Prędzej świnie zaczną latać jest najobszerniejszą biografią Pink Floyd i opisuje historię tej jednej z najznakomitszej grupy od początku istnienia, aż do samego końca. To zdecydowanie największy atut tej książki. Poza tym, została ona napisana przez właściwego człowieka - Marka Blake'a, który jest dziennikarzem muzycznym piszącym dla największych na świecie magazynów muzycznych. Dotarł on to ludzi znających bardzo dobrze członków Pink Floyd oraz do faktów wcześniej nieodkrytych. Stąd właśnie znacząca obszerność książki, która ma około 550 stron. Do bogatej treści dołączona została wkładka ze znakomitymi zdjęciami grupy, zrobionymi w różych okresach jej działalności muzycznej.

Prędzej świnie zaczną latać to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Pink Floyd oraz wielbicieli muzyki rockowej z lat 70. i 80. Większość posiadaczy piosenek Justina Biebera na swoich odtwarzaczach zapewne zbagatelizuje tę książkę i popełni ogromny błąd. Jednakże nie jestem przekonany, że nawet po jej częściowym przeczytaniu fan wyżej wymienionego piosenkarza sięgnie po którykolwiek album Pink Floyd. Z drugiej jednak strony, nie wiem czy jest osoba, która nigdy w życiu nie słyszała chociaż fragmentu Another Brick in the Wall, więc może dzięki tej książce zainteresowałaby się szerzej twórczością grupy Pink Floyd. Można tak "gdybać" bez końca, ale najlepiej po prostu sięgnąć po Prędzej świnie zaczną latać i przekonać się jakie naprawdę było życie Syda Barretta, Davida Gilmoura, Nicka Masona, Rogera Watersa oraz Richarda Wrighta. Na mojej półce ta książka znalazła swoje miejsce obok innych ulubionych przeze mnie tytułów.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN

Komentarze

  1. Również bardzo lubię Pink Floyd. Tę książkę mam już za sobą i w zasadzie mam podobne zdanie, świetna pozycja. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Twórczość Pink Floyd uwielbiam, dużo pozytywnego słyszałam też o tej biografii, którą, jak przypuszczam, w niedługim czasie zakupię :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

Ofiar wciąż przybywa