Tullio Avoledo przełamuje utarte schematy i wprowadza do świata Metra 2033 świeży powiew

Już 8 maja ukaże się kolejna książka z bestsellerowej serii Metro Uniwersum. Tym razem do rąk polskiego czytelnika, Wydawnictwo Insignis, odda pierwszą książkę napisaną nie przez Rosjanina. Będzie to powieść Tullia Avoleda Korzenie niebios.

Pisaliśmy o tej książce prawie pół roku temu, a wszystkich zainteresowanych odsyłamy do tamtego wpisu, aby przeczytać więcej na jej temat oraz wysłuchać fragmentów w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Akcja pierwszej nierosyjskiej powieści z cyklu Uniwersum Metro 2033 rozgrywa się w rzymskich katakumbach. Razem z Johnem Danielsem, jednym z nielicznych ocalałych z Katastrofy katolickich księży, wyruszamy przez pogrążoną w nuklearnej zimie Italię, by wypełnić powierzoną mu misję – dotrzeć do Wenecji i odszukać ostatniego być może członka kolegium kardynalskiego. Jest to droga naznaczona krwią, bólem i obłędem. Tullio Avoledo przełamuje utarte schematy i wprowadza do świata Metra 2033 świeży powiew.

Korzenie niebios napisał Tullio Avoledo, znany i ceniony we Włoszech autor kilkunastu powieści. Jego korespondencja z Arthurem C. Clarkiem, dotycząca zdolności do powielania ludzkiej świadomości i zapisywania jej na komputerowych nośnikach informacji, stała się podstawą debiutanckiej powieści Tullia L’elenco telefonico di Atlantide, która w 2003 roku przyniosła mu spektakularny sukces zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Otrzymał za nią nagrodę Fort Village Montblanc dla najlepszego debiutanta roku. Czwarta książka Tullia, Tre sono le cose misteriose, w 2006 roku została uhonorowana prestiżową nagrodę Grinzane.

W jednym z wywiadów mówi: Uniwersum Metra 2033 uważam za najmocniejszy i najbardziej interesujący projekt SF, jaki kiedykolwiek powstał. To wspaniale, że moja powieść ukaże się w Polsce – cieszę się z tego tym bardziej, że dziełem, jakie wywarło na mnie, pisarza, największy wpływ, było »Solaris« Stanisława Lema. Oczywiście myślałem o tej książce, wprowadzając do »Korzeni niebios« postać Alessii. Uważam, że »Solaris« to absolutnie niesamowita powieść i wciąż potrafię zacytować z pamięci jej znakomite zakończenie.

Korzenie niebios są również wyjątkową pozycją w ramach projektu Uniwersum Metra 2033, ponieważ oprócz postapokaliptycznej rzeczywistości Włoch koncentruje się na Kościele katolickim i jego kondycji po Wielkiej Zagładzie.

Ponadto prezentujemy dwa fragmenty książki Tullia Avoleda Korzenie niebios w znakomitej interpretacji Krzysztofa Banaszyka. Poznajcie żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, którzy tworzą drużynę mającą chronić ojca Johna Danielsa, ostatniego członkiem Kongregacji Nauki i Wiary, wyruszającego w pełną niebezpieczeństw misję. Zachęcamy do wysłuchania fragmentu.Komentarze

 1. O, będzie co kupić bratu na urodziny. Uwielbia uniwersum Metra 2033 :) Zaraz sobie te fragmenty wysłucham :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och jak ja bym chciała móc ją już czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za SF. Jednakże ta książka kusi mnie. Wydaje się taka nowatorska.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie czekam na egzemplarz do recenzji i nie mogę doczekać się lektury tej książki ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna miejmy nadzieję wyborna książka z tego uniwersum. Kwalifikowanie jej jako sf uważam jednak za nieporozumienie. To czystej wody postapokalipsa i dziwi mnie, że autor zalicza Metro do sf.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post, jestem bardzo zaintersowana tą lekturą, chętnie też przeczytam poprzednie książki z serii Metro Uniwersum.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]