Porywająca, pełna napięcia powieść w wykonaniu nowego mistrza gatunku

Młode i niezależne wydawnictwo Smak Słowa szykuje premierę bardzo ważnej powieści dla wszystkich wielbicieli kryminałów oraz serialu Luther. 17 maja na półki księgani trafi nominowana do nagrody Bookera oraz Emmy książka autorstwa pisarza i scenarzysty Neila Crossa zatytułowana Luther. Odcinek zero.

Inspektor John Luther jest cenionym detektywem wydziału zabójstw – jednym z najlepszych w brytyjskiej policji. Obsesyjnie dąży do celu, kieruje się intuicją i chętnie nagina reguły, by dopaść podejrzanego. Ludzie z najbliższego otoczenia go uwielbiają i są wobec niego lojalni, ale wielu widzi w nim szaleńca i uważa, że jest zbyt udręczony, wściekły i autodestrukcyjny, żeby być dobrym gliną.

W Odcinku zero Luther prowadzi śledztwo w sprawie Lambertów, małżeństwa brutalnie zamordowanego we własnym domu. Co gorsza, Sara Lambert była w dziewiątym miesiącu ciąży, a jej dziecko zniknęło. Luther ściga więc mordercę i kidnapera. Odcinek zero przedstawia Luthera w całej jego niejednoznacznej chwale. Widzimy tu wyraźnie, że te same cechy, które czynią go wielkim detektywem, są też zwiastunami jego destrukcji.

Luther jest dla powieści kryminalnej tym, czym jego imiennik był dla religii. Zagadka, którą próbuje rozwiązać, to morderstwo popełnione na jego duszy w niedoskonałym świecie. W niełasce, ale walczący o ocalenie, najpotężniejszego wroga ma w samym sobie. Porywająca, pełna napięcia powieść w wykonaniu nowego mistrza gatunku... Guillermo del Toro

Neil Cross jest autorem kilku powieści, w tym Always the Sun i Burial, jak również bestsellerowych wspomnień Heartlan. Jest  także głównym scenarzystą dwóch najświeższych sezonów cenionej serii szpiegowskiej BBC Tajniacy oraz twórcą wielokrotnie nagradzanego thrillera BBC Luther (z Idrisem Elbą w roli tytułowej), który jest wyświetlany w 160 krajach na całym świecie. Po sukcesie książki Luther. Odcinek zero, wydanej w Wielkiej Brytanii w 2011 roku, pracuje już nad nową powieścią, której bohaterem również będzie mroczny inspektor.

Wszystkim tym, którzy nie mogą doczekać się premiery przekazujemy dobrą wiadomość - do 15 maja trwa przedsprzedaż książki. Serdecznie polecamy i zachęcamy do przeczytania powieści Luther. Odcinek zero. Naprawdę warto!

Komentarze

  1. Smak Słowa to jedno z ciekawszych wydawnictw. Polecam także inne ich ksiązki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio kryminały mnie prześladują.

    OdpowiedzUsuń
  3. To z całą pewnością coś dla mojej kochanej rodzicielki :) Ona uwielbia takie klimaty :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

Ofiar wciąż przybywa