RECENZJA: Stanisław Lem, Niezwyciężony (1963)

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać Stanisława Lema. Trudno też znaleźć kogoś kto nie uznawałby tego pisarza za jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów książek fantastycznych. Od najmłodszych lat mam ogromny szacunek do Lema i jego twórczości, choć na początku nie były to dla mnie łatwe lektury. Niedawno spotkała mnie bardzo miła niespodzianka, kiedy dowiedziałem się o superprodukcji audiobooka na podstawie kultowego opowiadania Stanisława Lema zatytułowanego Niezwyciężony. Od razu wiedziałem, że jak najszybciej muszę go wysłuchać.

Kosmiczny krążownik Niezwyciężony ląduje na planecie Regis III. Celem przybycia statku kosmicznego jest odnalezienie Kondora – bliźniaczej jednostki, która lądowała tu wcześniej i z którą stracono łączność. Zachowując najwyższe środki bezpieczeństwa załoga rozpoczyna poszukiwania. Jednocześnie naukowcy przystępują do badań planety, starając się określić źródła potencjalnego zagrożenia. W trakcie poszukiwań, odkryte zostają nieznane konstrukcje, tworzące prawdopodobnie odpowiednik ziemskiego miasta. Podczas gdy grupa badaczy dokonuje zwiadu ruin, trzysta kilometrów dalej odnaleziony zostaje Kondor. Okazuje się, że jego załoga zginęła w tajemniczych okolicznościach.

Niezwyciężony to wymarzony scenariusz wielkiego batalistycznego filmu, poświęconego starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją mikroautomatów niszczących wszelkie myślenie. Produkcja tego audiobooka to hołd dla jednego z największych polskich pisarzy naszych czasów. Literatura Lema o epokę wyprzedza swoje czasy. Potrafił on dostrzec zagrożenia i wyzwania jakie czekają ludzkość w przyszłości. Jego fenomenem było niemal przewidywanie przyszłości. Wiele rozwiązań technologicznych dopiero teraz jest tworzonych i wykorzystywanych. Literatura w postaci audiobooków pojawiała się w twórczości Lema już w latach 60 i wraz z rozwojem technologicznym dopasowuje się do naszego obecnego stylu życia.

Niezwyciężony Stanisława Lema to nie pierwszy audiobook, który miałem okazję wysłuchać. To jednak bez wątpienia najlepiej zrealizowane słuchowisko o jakimkolwiek słyszałem. Gra wielu znanych i doskonałych polskich aktorów oraz narracja w wykonaniu Krystyny Czubównej to kwintesencja tego audiobooka. Dodatkowo przestrzenne efekty dźwiękowe tworzą dosłownie teatr wyobraźni. Słuchając Niezwyciężonego niejednokrotnie miałem wrażenie, że hałasy dobiegające do moich uszu pochodzą zza okna lub pokoju obok. Dodatkowego klimatu akcji rozgrywającej się w kosmosie oraz nieznanych zjawisk nadaje muzyka zespołu Ścianka. Oczywiście najmocniejszą stroną tej książki jest sama fabuła - dopracowana i doskonale przemyślana. Momentami można pomyśleć, że niektóre zdania czy opisy urządzeń wydają się być przestarzałe, ale w ogólnym rozrachunku Niezwyciężony to niemal perfekcyjna książka, nawet po tylu latach od jej premiery. Niemały zespół, który stworzył tego audiobooka wykonał doskonałą pracę. Myślę, że gdyby Stanisław Lem miałby okazję go wysłuchać były naprawdę bardzo miło zaskoczony tym, jak świetnie można stworzyć audiobooka na bazie kapitalnej powieści.

       Za możliwość wysłuchania i zrecenzowania tego audiobooka
serdecznie dziękuję AiM Media

Komentarze

 1. Nie lubię audiobooków, jestem raczej wzrokowcem, od pewnego czasu staram się upolować papierową wersję, ale wychodzi tak jak zwykle. Ale dopnę swego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wolę wersję papierową / kindlową, ale czasem stuacja w życiu jest taka, że albo audiobook albo nic.

   Usuń
 2. Również nie jestem zwolennikiem audiobooków - zazwyczaj zasypiam podczas słuchania i budzę się kilka rozdziałów dalej... A co do twórczości Lema... Muszę w końcu dorwać jakąś jego książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zacząć od "Cyberiady" ewentualnie "Pirxa". "Kongres futurologiczny" też jest dobry dla początkujących. Zdecydowanie odradzam "Solaris" albo "Głos Pana", to świetne książki jak się już człowiek trochę w Lema wciągnie.

   Usuń
 3. co to za sponsorowana reklama tego audiobooka ??
  audiobooki są dla leniwych ludzi bez wyobraźni !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyny sensowny kawałek tego komentarza to "Audiobooki są dla ludzi". Bo czy sponsorowana czy nie, to nie ma znaczenia, dopóki się fajnie czyta i coś z tego czytania wynosi. A wyobraźnia wyobraźnią, jak się dojeżdża trzy godziny dziennie z/do pracy, lepiej słuchać audiobooków niż nie robić nic.

   Usuń
 4. Bzdury mówicie egoiści .Słucha się wyśmienicie jadąc samochodem przez wiele godzin.Wyobrażnia pracuje na najwyżsżych obrotach.Książka jest rewelacyjna.Więcej takich.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]