Morderstwa niezwykle brutalne i dzikie

Wszyscy wielbiciele norweskiego pisarza kryminałów - Jo Nesbo, mogą powoli zacząć zacierać ręce. Dzisiaj ma swoją premierę jego nowa książka z serii o policjancie Harrym Hole zatytułowana Politi [ang. Police, pol. policja].

Kilku policjantów znaleziono martwych na miejscu starego, nierozwiązanego morderstwa, które oni sami pomagali zbadać. Te morderstwa są niezwykle brutalne i dzikie. Policja nie ma pojęcia jak dalej posunąć śledztwo, więc prosi o zbadanie tej sprawy swojego najlepszego człowieka. W szpitalu jest ciężko ranny mężczyzna w śpiączce. Pokój strzeżony jest przez policję i nikt nie będzie wiedział, co tajemniczy pacjent zezna.

Norwescy czytelnicy już dzisiaj mogą zacząć rozwiązywać tajemniczą sprawę. Nam pozostaje czekać na polskie tłumaczenie, które, mamy nadzieję, pojawi się jeszcze w tym roku.

Jo Nesbø to norweski pisarz oraz muzyk poprockowy. Urodził się w Oslo a wychował w Molde. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK. Nesbø pisze głównie powieści kryminalne, jest także autorem tekstów w zespole Di Derre, w którym gra i śpiewa.

Nesbø jest autorem cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Za swą debiutancką powieść Człowiek-nietoperz (norw. Flaggermusmannen) Nesbø otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło (norw. Rødstrupe) otrzymał w 2000 nagrodę norweskich księgarzy. W 2004 książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów (norw. Tidenes beste norske krim). W 2007 powieść Czerwone gardło pojawiła się jako kandydatka do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski.
 

Komentarze

  1. Ta wiadomość mnie bardzo cieszy. ;) Co prawda, jeszcze mam trochę do nadrobienia książek z tej serii, ale myślę, że jak tylko wyjdzie premiera w Polsce, to wyciągnę po tę część swoje rączki. ;)

    Pozdrawiam,
    Klaudyna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]