RECENZJA: M.C. Beaton, Agatha Raisin i śmiertelne ukąszenie [Hiss and Hers, 2012]

W końcu nastał ten dzień. Agatha Raisin i śmiertelne ukąszenie to dotychczas ostatnia książka napisana przez M.C. Beaton i przetłumaczona na język polski. To oznacza, że przez jakiś czas nie poznamy nowych przygód praktycznie już nieśmiertelnej Agathy Raisin. Zatrzymajmy się jednak przy tomie 23. i sprawdźmy co nowego przytrafiło się w życiu głównej bohaterki.

Agatha znowu się zakochała! Tym razem wpadł jej w oko miejscowy ogrodnik i bawidamek, George Marston. Z typową dla siebie bezwstydną determinacją pani Raisin zrobi wszystko, by go zdobyć, łącznie z pokryciem kosztów balu dobroczynnego, podczas którego planuje przypuścić miłosny atak. George nie pojawia się jednak na imprezie, więc Agatha rusza na poszukiwania. Gdy znajduje jego zwłoki w kompostowniku, postanawia wszcząć śledztwo. Skoro plan romansu spalił na panewce, pozostaje jej konfrontacja z kobietami, z którymi romansował niedoszły kochanek. Szybko okaże się, że miał dość skomplikowane życie uczuciowe.

Czy fakt, że Agatha ponownie się zakochała dziwi jeszcze kogoś? Autorka najwidoczniej tak uważa i po raz kolejny serwuje nam ten sam, doskonale już utarty schemat. Agatha znowu się zakochuje, później znajduje zwłoki, prowadzi śledztwo i rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci. Powieść Agatha Raisin i śmiertelne ukąszenie nie wnosi tak naprawdę niczego nowego. W życiu głównej bohaterki nie następują żadne rewolucyjne zmiany i tak naprawdę wszystko pozostaje tak jak było wcześniej. Pomysł M.C. Beaton na napisanie takiej serii jest bardzo trafiony, bo tak naprawdę można kontynuować ją bez końca. Agatha jest wiecznie zakochana i zupełnie nie starzeje się. Do tajemniczego zamordowania także zawsze znajdzie się ktoś "chętny". Lekkie pióro autorki sprawia jednak, że również z lekkością czyta się jej powieści. Chociaż nigdy tego nie praktykowałem, ale polecam wszystkim wyjście z domu wraz z tą książką i zaczytanie się w niej na słońcu. Idealny pomysł na spędzenie sobotniego popołudnia, jeśli ktoś jeszcze nie ma innych planów. Niewiele czasu potrzeba, aby przeczytać całą książkę, a przy okazji można się opalić.

Wszystkich spragnionych kolejnych książek z serii o przygodach Agathy Raisin uspokajam, że M.C. Beaton napisała w zeszłym roku jeszcze jedną książkę zatytułowaną Christmas Crumble [pol. Bożonarodzeniowa kruszonka]. Natomiast we wrześniu tego roku zostanie wydany 24. tom zatytułowany Something Borrowed, Someone Dead [pol. Coś pożyczone, ktoś martwy]. Nie ma więc powodów do paniki, bo kolejne części na pewno jeszcze będą. Wszystko przed nami :)

Zobacz również:
                

Komentarze

 1. i w 24 tomie bedzie Agata tuz po 50 :D chyba dalej nie czytam tej serii, myslalam o Hamishu ale chyba poczekam na ta serie Daisy D, czytal to ktos? Warto?

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też przeczytałam całą serie wszystkie 23 tomy i nie żałuję.i zabieram sie do czytania Hamisha:) co do Daisy D. też nie mogę sie doczekać jestem ciekawa tej nowej serii. Edipresse sie postarało dla miłosników kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czekam na serię Kryminalne przypadki Daisy D. ale nigdzie w necie nie można nic o tym znaleźć pomimo iz na ostaniej stronie 23 tomu przygód Agaty wydawca wspomina, że informacji należy szukac na hitksiazki.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chciałam już w ostatnich tomach Rasinowej dowiedzieć sie wreszcie czy będzie z Charlesem czy z byłym mężem.

  OdpowiedzUsuń
 5. powstanie jeszcze z 10 tomow i moze kolo 70 zejdzie sie z Jamsem :D

  OdpowiedzUsuń
 6. co do Daisy D. to znalazłam autorke tych ksiązek jest nią Carla Dunn.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kryminalne przypadki Daisy D. pojawią się na rynku 5 sierpnia.
  Będzie co czytac!

  OdpowiedzUsuń
 8. Daisy D. jest już w kioskach:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]