RECENZJA: Paul Brannigan, Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie [Dave Grohl. This Is A Call, 2011]

Foo Fighters należy do jednych z najlepszych współczesnych zespołów rockowych. Dave Grohl to bez wątpienia doskonały i utalentowany muzyk. Bazując na ekskluzywnych wywiadach z muzykiem, rozmowach z takimi osobistościami, jak Josh Homme (frontman Queens of the Stone Age), Ian MacKaye (legenda podziemnej sceny D.C.) czy Butch Vig (producent albumu Nevermind Nirvany) oraz na materiałach sięgających dziesięć lat wstecz, Paul Brannigan napisał pierwszą dogłębną i rzetelną biografię Dave’a Grohla.

Oto moje (po)wołanie jest porywającą opowieścią, której bohaterami są Nirvana, Foo Fighters, Queens of the Stone Age i Them Crooked Vultures. Łączy je postać Dave’a Grohla. Będziecie mieli okazję przeczytać szczere wyznanie na temat Kurta Cobaina oraz poznać kulisy zatargu, który nieomal doprowadził do rozpadu Nirvany. Dave Grohl opowie o wrogości zagrażającej Foo Fighters w osiągnięciu globalnego sukcesu, a także o mrocznych czasach, które mogły sprawić, że jego kariera zakończyłaby się nagle i bez ostrzeżenia.

To wyjątkowa książka, w której zawartych zostało wiele ważnych i osobistych kwestii lidera Foo Fighters. Autor szczegółowo opowiada o zmianach w życiu artysty oraz jego muzycznej karierze. Wiele miejsca poświęca Nirvanie, w której Grohl grał na perkusji. Poznajemy również historię powstania oraz działalności Foo Fighters. Niektóre fakty mogą szokować, a część z nich na pewno nigdy wcześniej nie wyszło na światło dzienne. To kompletna biografia Dave'a Grohla, w której autor starał się niczego nie pominąć. Lektura wprowadza momentami również w stan zadumy, bo rock and roll to także przykre i trudne chwile. Trudno bardziej przekonać do lektury książki Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie niż sięgnięcie po nią i przeczytanie kilku pierwszych stron. Uwaga, ten tytuł dosłownie wciąga, a między rozdziałami polecam słuchanie muzyki Foo Fighters.

Dave Grohl dał się poznać jako jeden z najbardziej charakterystycznych i szanowanych muzyków przełomu XX i XXI wieku. Jest ostatnim prawdziwym bohaterem, który wyrwał się z amerykańskiego podziemia. Oto moje (po)wołanie wspaniale podsumowuje jego niesamowitą rockandrollową podróż.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN

Komentarze

  1. Czytałam już kilka recenzji tej biografii i ludzie pisali, że jest ona raczej dla tych, którzy o Grohlu/Foo Fighters/Nirvanie wiedzą niewiele. Poza tym autor, będąc dobrym znajomym muzyka, opisuje go jedynie w samych superlatywach (chociaż w sumie nie ma się czemu dziwić, Dave to super gość) i jedynie z tej "muzycznej" strony. Niemniej jednak i tak z wielką chęcią przeczytam, jeśli tylko nadarzy się okazja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię zarówno Nirvanę, jak i Foo Fighters oraz Queens of the Stone Age, a postać Davida Grohla od dawna mnie ciekawiła, więc, jeżeli tylko książka wpadnie w moje ręce, chętnie ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]