RECENZJA: Stephen Rebello, Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy [Alfred Hitchcock and the Making of Psycho, 1990]

Niewiele jest w historii kina filmów tak śmiałych i przełomowych jak Psychoza. Na zaledwie kilku możemy spojrzeć z naprawdę bliska, wręcz stojąc na planie, tuż za kamerą, zaraz obok jednego z prawdziwych mistrzów kina, w oczekiwaniu na pierwszy klaps. Niewielu jest również tak wybitnych reżyserów, jak Alfred Hitchcock, którym niemal trzeba poświęcić napisanie książki.

Ta książka to jedyny klucz do motelu Normana Batesa. Na podstawie jej zrealizowano film biograficzny ilustrujący burzliwy związek reżysera z żoną, uchwycony na tle powstającej właśnie Psychozy. Główne role powierzono Anthony’emu Hopkinsowi, Helen Mirren i Scarlett Johansson.

Autor, Stephen Rebello jest amerykańskim pisarzem i scenarzystą, więc doskonale wie jak powstaje film. Ta dziedzina sztuki jest również jego pasją, tak samo jak była ona dla samego mistrza Alferda Hitchcocka. Rebello podsuwa czytelnikowi nie tylko unikalne wywiady z gwiazdami legendarnej Psychozy, ale i umożliwia wgląd w prywatne zapiski samego Alfreda Hitchcocka. Pieczołowicie, krok po kroku, przedstawia pracę nad scenariuszem i odkrywa kulisy makabrycznych zbrodni Eda Geina, które zainspirowały amerykańskiego pisarza Roberta Blocha do napisania powieści będącej podstawą filmu. Książka ta powstała przeszło dwadzieścia lat temu, ale ktoś pomyślał, że warto stworzyć film na jej podstawie. Specjaliści od marketingu pomyśleli także, że to również dobry moment na przypomnienie o istnieniu tejże książki. I bardzo dobrze, że zdecydowali się na ten krok, bo jest to naprawdę warty lektury tytuł. Nieznana historia Psychozy to nie tylko opowieść o procesie powstawania jednego z najlepszych thirllerów wszech czasów, ale także fragment biografii samego Alfreda Hitchocka. Możemy dosłownie wejść za kulisy powstawania i poznać cały proces powstawania arcydzieła, jakim bez wątpienia była Psychoza. Dowiemy się dlaczego reżyser wybrał właśnie tę powieść, która poźniej posłużyła mu za scenariusz. Poznamy ludzi pracujących z nim nad filmem oraz samych aktorów. Ta książka przybliża odpowiedź na pytanie Dlaczego tak, a nie inaczej?

Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozyto to idealne uzupełnienie do filmu i naprawdę warto ją przeczytać, aby jeszcze bardziej dostrzec fenomen Psychozy. Nieznane wcześniej fakty opowiedziane w świetnym stylu, czyli niezła dawka dobrej literatury oraz wiedzy. Po przeczytaniu tej książki będziecie chcieli (znowu) obejrzeć Psychozę, ale tym razem będziecie patrzeć inaczej na ten film i niektóre sceny.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN

Komentarze

 1. Jak dla mnie (wielkiej fanki "Psychozy") genialna pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hitchcock jest dla mnie wielki, a Psychoza to naprawdę świetne, trzymające w napięciu kino najwyższych lotów. Chętnie przeczytałabym tę książkę, film też mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak czytam tak dobre recenzje, od razu mam ochotę biec do księgarni:)
  www.ksiazka-moja-kofeina.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Jo Nesbø - Syn [Sønnen, 2014]

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)