Bystra, dowcipna i urzekająca opowieść o niezwykłej odwadze, heroicznym współczuciu, transcendentalnej miłości i upartym dążeniu do wolności

Mamy dzisiaj przyjemność zaprezentować młodą autorkę, która już teraz wywołuje na Zachodzie prawdziwą burzę medialną. Samantha Shannon to dwudziestojednolatka, która właśnie ukończyła Oksford. Jej pisarski debiut według zagranicznych mediów ma szansę zapewnić jej sławę co najmniej równą tej, którą zyskała J.K. Rowling za cykl o Harrym Potterze.

Mimo młodego wieku udało jej się trafić na usta tysięcy ludzi. Już teraz pojawiają się o niej artykuły w prestiżowej prasie: „New York Timesie”, „Daily Mail i „Forbesie”, a „USA Today” wpisało jej debiutancką powieść The Bone Season na listę „30 Hot Books For Summer”. O fenomenie Shannon świadczy również fakt, że została polecona wydawnictwu Bloomsbury przez samego Davida Godwina, jednego z najważniejszych literackich agentów Wielkiej Brytanii.

Poniżej przedstawiamy wyjątki artykułów poświęconych Shannon. A to dopiero początek.

Czy nieznana nikomu dwudziestojednoletnia studentka Oksfordu Samantha Shannon będzie następną J.K. Rowling? Trzy lata temu rozpoczęła staż w biurze poważanego agenta literackiego Davida Godwina. Przydało jej się to, kiedy prawie rok później miała już gotowy rękopis »The Bone Season«, ambitnej powieści, pierwszej z siedmioczęściowej serii, którą pisała w tak zwanym międzyczasie. Zmieciony innowacyjnością książki Godwin natychmiast wysłał ją Alexandrze Pringle z Bloomsbury. „Po siedmiu godzinach nadal ją czytałam – wspomina Pringle. – Całkowicie się zakochałam”. Bloomsbury zapłaciło Shannon sześciocyfrową zaliczkę za pierwsze trzy książki z cyklu – bezprecedensowy pokaz wsparcia dla debiutanta. – New York Times

Studentka z Oksfordu podąża śladami J.K. Rowling, autorki bestsellerowego cyklu – o czym świadczy fakt zawarcia sześciocyfrowego kontraktu z wydawcą książek o Harrym Potterze. Samantha Shannon, lat 20, podpisała z wydawnictwem Bloomsbury umowę, której przedmiotem jest powieść »The Bone Season« oraz kolejne dwa tomy kontynuujące serię.

Shannon nie planuje jednak na tym poprzestać. Zupełnie tak jak Rowling zrobiła z Potterem, rozpisała rys fabularny na siedem książek.
– Daily Mail

Shannon, która dopiero co ukończyła Oksford mówi, że nigdy nie rozważała samodzielnego wydawania swoich książek. Cieszy się, że ma agenta, redaktora i wydawcę, którzy ją prowadzą. Z natury nie jestem marketingowcem – mówi. – Chcę poświęcać swój czas na pisanie.

Podczas stażu u Godwina przedzierała się przez stos książek, ucząc się, które pomysły się sprawdzają, a które nie. W trakcie studiów ukończyła własną powieść, której elementy fabularne mogłyby zostać porównane do »Igrzysk Śmierci«, a związek głównej bohaterki przywodzi na myśl »50 Twarzy Greya«. Niezwłocznie pokazała tekst Godwinowi. Przeczytał i go zatkało. Przekazał pracę do Pringle, która, pomimo awersji do fikcji, nie była w stanie jej odłożyć. „To Piękna i Bestia wykreowana w świecie wyobraźni sióstr Bronte”, mówi. – Forbes

The Bone Season to pierwsza powieść z rozplanowanej na siedem tomów serii. Shannon roztacza przed czytelnikiem dystopijną wizję Londynu roku 2059. Dziewiętnastoletnia Widząca, Paige Mahoney, pracuje dla podziemia sprzeciwiającego się panującemu systemowi. Szybko zostaje aresztowana przez tajną policję i oddana rasie tajemniczych super bytów. Tłem całej historii jest rozległa konspiracja trawiąca od wewnątrz aktualny rząd.

Bystra, dowcipna i urzekająca opowieść o niezwykłej odwadze, heroicznym współczuciu, transcendentalnej miłości i upartym dążeniu do wolności. – Booklist

Akcja rozgrywającej się w 2059 roku »Bone Season« jasno nawiązuje do zainteresowań Shannon takimi dziełami jak: Opowieść podręcznej Margaret Atwood i Mechaniczna pomarańcza Anthony’ego Burgessa, których tłem są represyjne reżimy. Nie brak również odniesień do poezji Johna Donne’a – Sunday Times

Londyńskie studio filmowe The Imaginarium, założone przez Andy'ego Serkisa i Jonathana Cavendisha, już zarezerwowało prawa do produkcji filmu opartego na The Bone Season Samanthy Shannon. Dystopijny świat zaproponowany przez Samanthę w »The Bone Season« oferuje fantastyczne połączenie zachwycającej i porywającej narracji – powiedział Serkis. – Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie z nami zdecydowała się podjąć współpracę przy adaptacji swojej powieści.

Światowa premiera książki odbyła się dwa dni temu, tj. 20 sierpnia 2013 roku. W Polsce książka ukaże się pod koniec 2013 roku nakładem wydawnictwa SQN.

Komentarze

 1. Do autorki Harrego Pottera raczej bym jej jeszcze nie porównywała : )

  Pozdrawiam, obserwuje i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Igrzyska śmierci+50 twarzy Greya + Bronte. Ja naprawdę nie wiem, czy to mnie przeraża, czy intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chętnie przeczytam. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Jo Nesbø - Syn [Sønnen, 2014]

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)