RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich (2012)

Za sprawą pierwszego tomu Podróży do miasta świateł doświadczyłam niezapomnianej przygody. Wraz z bohaterami tejże powieści spacerowałam paryskimi ulicami, a także zwiedzałam gutowskie zabytki. Wszystko to za sprawą dbałości o każdy szczegół w opisie świata przedstawionego, jaki poczyniła Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Każda strona tegoż utworu przesycona jest nader realistycznymi obrazami, smakami oraz zapachami. Całość jakże niedostępna, a zarazem tak bliska i znajoma.

Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich - podobnie jak Cukiernia pod Amorem - prezentuje czytelnikowi dwie równolegle rozgrywające się akcje. Jedna z nich dotyczy XIX-wiecznego Paryża, druga zaś współczesnej Warszawy, Gutowa oraz Zajezierzyc. Bohaterką pierwszej jest tytułowa Róża z Wolskich. To właśnie jej historię poznajemy i to jej losy stanowią dominantę w powieści.

Różę poznajemy, gdy jako mała dziewczynka przybywa wraz z matką do stolicy Francji. Obie bohaterki korzystają weń z gościnności wuja Izydora i wspólnie zwiedzają miasto świateł. Niewątpliwie okres ten należy do szczęśliwszych w życiu bohaterów. Niestety śmierć wuja wprowadza ogromne zmiany. Krystyna Wolska wraz z córką, która wciąż pozostaje niemową, zaczynają poznawać smak biedy. Mimo szlacheckiego pochodzenia, matka Róży musi zacząć pracować jak niegdyś u niej chłopi. Dziewczynce także nie obcy staje się ciężki zarobek na chleb. Wkrótce jednak los obu bohaterek pozytywnie odmieni się. Róża, będąc nadal niemową, zacznie czerpać satysfakcję z projektowania najpierw wzorów, a potem sukien. W konsekwencji odkryje w sobie pasję do malowania. Malarstwo stanie się dlań nie tylko wspaniałą przygodą, lecz również intratnym zajęciem. Jednakże w życiu głównej bohaterki pojawi się wiele zawiłości oraz rozczarowań związanych z trudnym uczuciem, jakim obdarzyła księcia Rogera Vallenroda. W wyniku tragicznego wydarzenia Róża wróci nawet do ojczyzny. Czy zostanie weń na zawsze? A może w końcu spełni się jej marzenie o zostaniu żoną księcia?

Na drugim planie mamy z kolei do czynienia z wydarzenia dotyczącymi Niny. To ona jest bohaterką współcześnie rozgrywającej się akcji powieści. Doktor historii sztuki, której przyjdzie zmierzyć się z zagadkowymi kradzieżami obrazów pędzla Róży Wolskiej. Z tego też powodu kobieta zacznie coraz częściej bywać w hotelu w Zajezierzycach, którego właścicielka - Iga Toroszyn - poprosi ją o pomoc w zabezpieczeniu jednego z obrazów tejże malarki. Przy okazji czytelnik poznaje fakty z życia Niny, odkrywa sekrety jej rodziny oraz trudne relacje z matką, a także przeżywa zawód miłosny, żeby w ostateczności polecieć wraz z nią do Paryża.

Ewidentnie Paryż jest miejscem, w którym w pewnym momencie zbiegną się losy obu bohaterek - Róży i Niny. Uprzednio jednak poznajemy dwie osobne historie, które coraz ściślej się ze sobą łączą. Zabieg rozpisania narracji na dwóch płaszczyznach czasowych jest niewątpliwie nader ciekawy. Czyni on lekturę niniejszej pozycji podwójną przyjemnością. Ponadto obcowanie z wyszukanym językiem i jego złożonością sprawia, iż staje się ona prawdziwą ucztą dla wyobraźni. Z kolei wiernie oddany duch epoki nie tylko urzeczywistnia rozgrywające się wydarzenia, lecz także służy bogatej imaginacji. Osobiście jestem zachwycona lekkością i kunsztem literackim autorki z jakim napisała kolejną bardzo dobrą powieść. Z niecierpliwością czekam zatem na drugi tom Podróży do miasta świateł, żeby móc kontynuować moją przygodę z bohaterami tegoż utworu.        

Wspaniała, klimatyczna, literacka! Więcej słów nie trzeba. Przekonajcie się sami.


Komentarze

 1. Cieszę się,że Ci się podobała,bo to znaczy,że wkrótce czeka mnie dobra lektura - już od jakiegoś czasu stoi na mojej półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ahh nie mogę doczekać się lektury drugiej części!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę kiedyś sięgnąć po prozę autorki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ Ci zazdroszczę tej lektury

  OdpowiedzUsuń
 5. Hehe, tekst stylizowany na starodawny, fajny patent, przyjemnie się czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tej powieści, ale zapowiada się ciekawie. :) Gdy będę miała okazję, z pewnością po nią sięgnę. :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno zakupiłam tę książkę i jest u mnie w kolejce do czytania. Miałam już styczność z tą autorką, więc wiem, że warto : )

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam twórczości autorki, zatem wiele przede mną :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

Muzyczny geniusz rocka