Kontrast amerykańskiego sposobu na życie z chińską zachowawczością

Dzisiaj do polskich księgarń trafiła powieść Battlefield 4: Odliczanie do wojny autorstwa Petera Grimsdale’a. To już druga książka spod szyldu Battlefield, po wydanym przez wydawnictwo Insignis Rosjaninie Andy’ego McNaba.

Odliczanie do wojny to pełnokrwista sensacja z elementami political fiction; lektura obowiązkowa dla fanów gry, ale i zupełnie niezależny fabularnie tytuł, który powinien zainteresować miłośników literatury z gatunku „conspiracy thriller”. Powieść opowiada o kilku dniach „na krawędzi” z życia agenta CIA – Laszlo Kovica, który po tym, jak cudem ocalał z nieudanej misji specjalnej w Korei Północnej, odkrywa przerażający chińsko-amerykański spisek, grożący światu nową globalną wojną.

Wartka, trzymająca w napięciu akcja, to tylko jedna z wielu mocnych stron prozy Grimsdale’a. Autorowi udało się bowiem stworzyć wyraziste, przekonujące, a przy tym bardzo różnorodne, w tym ekscentryczne postaci – dotyczy to zarówno amerykańskich, jak i chińskich przyjaciół i wrogów protagonisty. Na plus powieści trzeba także zaliczyć miejsce rozgrywających się wydarzeń – Chiny. Z jednej strony duszny, przeludniony i pozornie nienadający się do życia Szanghaj, z drugiej – malownicze, zapierające dech w piersiach góry Huang Shan.

Grimsdale w swojej powieści świetnie przedstawił też zderzenie się świata tradycyjnych, komunistycznych Chin z coraz częściej dochodzącymi do głosu nowoczesnymi, demokratycznymi tendencjami, podsycanymi przez bardzo prozaiczny czynnik społeczny – rosnące pragnienie konsumpcji. Kontrast amerykańskiego sposobu na życie z chińską zachowawczością, konsekwencje patriarchalnego systemu wartości chińskiego społeczeństwa oraz budzące się do życie nowe państwo – wszystko to znajdziemy na kartach powieści Battlefield 4: Odliczanie do wojny – rzecz jasna jako tło dla dynamicznie poprowadzonej narracji, pełnej żywych, ostrych i autentycznych dialogów oraz absorbujących wydarzeń.

Battlefield 4: Odliczanie do wojny ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis. W oryginale – w Wielkiej Brytanii – trafiło na półki księgarń z logotypem Orion Books – wydawcy znanego z powierzania literackich fabularyzacji gier wideo uznanym i niezwykle sprawnym warsztatowo autorom. Stanowi to gwarancję jakości tych książek, które nie kończą – jak to często bywa – jako mało porywające spin-offy gier; powieści te są pełnoprawnymi, rasowymi przedstawicielami swojego literackiego gatunku – czy to sensacji, czy SF. Nie inaczej jest z Odliczaniem do wojny Petera Grimsdale’a.

Zapraszamy do wysłuchania udostępnionego przez wydawnictwo Insignis fragmentu książki Battlefield 4: Odliczanie do wojny w przekładzie Przemysława Bielińskiego i interpretacji Krzysztofa Banaszyka.

Komentarze

  1. Książki na podstawie gier nie kojarzą mi się z literaturą zbyt wysokich lotów, chyba nie umiałbym się przekonać ;) Fragment, jakby nie było, odsłuchałem :)

    Piotrek

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]