RECENZJA: Kamil Janicki, Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie (2012)

Pierwsze damy II RP autorstwa Kamila Janickiego to kolejna pozycja z kręgu literatury biograficzno-historycznej, która zainteresowała mnie w ostatnim czasie. O tyle, o ile historia jako przedmiot szkolny nigdy nie była moim sprzymierzeńcem, to powieści o życiu w dawnych czasach zazwyczaj mnie absorbują. Lubię, gdy wielka - jak i ta mała - historia jest tłem dla wydarzeń dnia codziennego i portretów ciekawych osobistości. Pozycja Kamila Janickiego obfituje niewątpliwie w nader intrygujące postaci. Jej bohaterkami są mało rozsławione żony prezydentów II RP - oddane kobiety, manipulatorki, skandalistki.

Okres II RP to nader ciekawy czas, jeśli idzie o życie kulturalne czy też prywatne. Blichtr, reprezentatywność, elegancja, skandale, kontrowersyjność - tak po krótce można opisać dwudziestolecie międzywojenne. Kontrastem były zaś kryzysy gospodarcze oraz polityczne rozgrywki. Okres ten był niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju i przeminął bezpowrotnie.

Jak czytamy na stronie Wydawnictwa Znak, żadna z pierwszych dam drugiej Rzeczpospolitej nie miała łatwego życia. Świat między wojnami nie był przyjaznym miejscem dla kobiet. Skomplikowane i tajemnicze losy polskich prezydentowych po raz pierwszy zebrane w jednej książce oddają klimat tych czasów. Rauty, bale, uroczystości, ale i ludzka zawiść i wielka polityka. Czy w takim miejscu znajdzie się miejsce na autentyczną namiętność i prawdziwe uczucia?

Kamil Janicki - tak jak i w Upadłych damach II RP - z lekkością zaznajamia czytelnika z tłem historycznym, na którego fundamencie portretuje tytułowe bohaterki. Ponownie doświadczamy bogactwa faktów i mnogości narracji skomplikowanych w jedną, obiektywną historię. Janicki przyjmuje rolę pisarza-detektywa, który tropi prawdę, weryfikuje zebrane informacje i konfrontuje źródła. Rożnorodność narracyjna sprawia, że czytelnik jest stale zainteresowany i skupiony na dalszej opowieści. Walorem jest niewiątpliwie obecność cytowanych listów czy wspomnień. W ten oto sposób poznajemy historię pierwszych dam II RP. 

Podsumowując, książka Kamila Janickiego to nader ciekawa pozycja. Dobrze napisana, intrygująca i wielostronna historia pierwszych dam II RP. Ich życie u boku prezydentów to nie tylko wystawne bale, ale także wielka polityka. Janicki doskonale łączy narracje i tworzy interesującą literaturę faktu. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak 
http://znak.com.pl

Komentarze

  1. Książka mogła by mi się spodobać. Uwielbiam takie powieści historyczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze mnie ciągnie do książek o kobietach, bardzo chętnie sięgnę i po ten tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również chętnie po nią sięgnę, w swoim czasie, oczywiście ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]