RECENZJA: Magdalena Kordel, Malownicze. Wymarzony czas (2014)

Malownicze. Wymarzony czas to najnowsza powieść Magdaleny Kordel - autorki takich bestsellerów jak Uroczysko, Sezon na cuda czy Malownicze. Wymarzony dom. To właśnie dzięki niej zapoznałam się z pisarstwem tejże autorki. Mimo, iż powyższe rozpoczełam od końca, a dokładnie od lektury drugiej powieści z serii Malownicze, nie pogubiłam się zanadto.

Malownicze - mała, sudecka miejscowość, w której osadzona jest akcja Wymarzonego czasu. To w niej właśnie niezależna i silna Magda stara się stworzyć prawdziwy dom dla Ani i Marcysi - siostr z domu dziecka. Z kolei Michał powoli przekonuje się, że to właśnie Malownicze jest jego miejscem na ziemi, a Kacper i Marta rozliczają się weń ze swoją przeszłością i zaczynają snuć plany na przyszłość. Czy dla wszystkich bohaterów nastanie wymarzony czas?  

Malownicze. Wymarzony czas, bedące kontynuacją serii Malownicze, może być swobodnie odbierane jako niezależna całościowo powieść. Taka też była w moim przypadku. Poza brakiem odniesienia w pewnych fragmentach do przeszłości, nie odczułam dyskomfortu związanego z zaistniałą sytuacją. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta, że kolejna część serii może stanowić zarówno kontynuację, jak i osobną całość, będącą w pełni zrozumiałą dla nowego czytelnika.

Wszystko za sprawą dobrze opowiedzianej i skonstruowanej zarazem historii. Losy bohaterów, których poznajemy, są następstwem pewnych zdarzeń w przeszłości, lecz nie odnoszą się doń bezpośrednio. Toteż mamy do czynienia przede wszystkim z nowymi sytuacjami, które czasem uzupełniają retrospektywne niuanse.

Treść powieści została podzielona na rozdziały, które porządkują fabułę, upodobniając ją do odcinków serialu. Często na końcu owych fragmentów pojawia się charakterystyczny dla wzbudzenia zainteresowania w czytelniku zabieg narracyjny. Mianowicie doświadczamy wszechwiedzy trzecioosobowego narratora, który to informuje nas o zbliżającej się zmianie wydarzeń. Cała zaś akcja, osnuta malowniczością sudeckiego miasteczka, w pewnym miejscu osiąga iście sensacyjny punkt kulminacyjny, po którym rozwiązaniu ulegają wcześniejsze problemy i zawiłości.    

Podsumowując, Malownicze. Wymarzony czas to idealna lektura na letnie - czy też urlopowe - dni. Lekka opowieść o prawdziwym życiu, marzeniach i obawach, które mogą dotyczyć każdego z nas. Opowieść o rozliczaniu się z przeszłością i patrzeniu w przyszłość. Nie zwlekajcie dłużej i odwiedźcie Malownicze, w którym wszystko jest możliwe!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak
http://znak.com.pl/

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]