RECENZJA: Jo Nesbø - Syn [Sønnen, 2014]

Nie ulega wątpliwości, że Jo Nesbø zdążył przyzwyczaić nas do regularnego wydawania jednej swojej powieści rocznie. Norweski pisarz to już sprawdzona "firma", a każda jego nowa książka wzbudza duże zainteresowanie wśród wielbicieli kryminałów jeszcze przed jej ukazaniem się. Tym razem nie wracamy jednak do przestępczego świata policjanta Harry'ego Hole. Autor przygotował dla nas zupełnie inną, lecz równie doskonałą opowieść z mrocznym zabarwieniem.

Sonny odsiaduje wyrok w więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Jest zdruzgotany, gdy jego ojciec, zasłużony policjant, zostaje oskarżony o korupcję i popełnia samobójstwo. Ale czy na pewno mężczyzna zginął z własnej ręki? Sonny będzie dążył do ujawnienia prawdy za wszelką cenę.

Znakiem rozpoznawczym owej firmy jaką jest Jo Nesbø to stopniowe budowanie napięcia. Nie inaczej jest w przypadku Syna. Z każdą kolejną stroną fabuła nabiera rozpędu i zaskakuje czytelnika nowymi zwrotami akcji. Podczas wymieniania najważniejszych atrybutów pióra Nesbø nie można również zapomnieć o bogatych i szczegółowych opisach postaci jak i samych zbrodni. Świat opisywany przez autora nigdy nie był idealny. Podobnie sami bohaterzy, również mają swoje sekrety i słabości. Dzięki temu powieść nie jest przekoloryzowana i oddaje panującą rzeczywistość dzisiejszych czasów. Nawet lekki romans w tle, który nie zdarza się często w powieściach Nesbø, nie popsuł ogólnego i jednak mrocznego nastroju. Aby opisać powieści Norwega wystarczyłyby trzy słowa - zbrodnia, nieprawość oraz przemoc. Wszystko zostało również zawarte w powieści Syn, dlatego wszyscy wielbiciele literatury kryminalnej oraz pióra Jo Nesbø powinni być jak najbardziej zadowoleni. Powieść w najmniejszym stopniu nie rozczarowuje, aż szkoda, że pod koniec trzeba zwolnić tempa i zakończyć podróż śladami zbrodni.

Nie bez powodu Jo Nesbø jest przez wielu nazywany mistrzem kryminału. Ten norweski pisarz doskonale oddaje klimat przestępczego świata oraz popełnianych zbrodni. Dodatkowo akcja nie jest jednostajna i wraz z kolejną przeczytaną stroną nabiera ona rozpędu. Syn to najnowsza powieść Nesbø i miejmy nadzieję, że nie ostatnia, gdyż autor doskonale sprawdza się w tym gatunku i za każdym razem czuję jakiś niedosyt. Podobnie jest tym razem, niemniej owa powieść to osobne dzieło, po którym nie oczekuję kontynuacji. Jak najbardziej polecam najnowszą powieść Jo Nesbø zatytułowaną Syn każdemu, nie tylko miłośnikom jego pióra, ale również wielbicielom doskonałych kryminałów. Norwegia po raz kolejny ma powód do dumy.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu

Komentarze

 1. A "Syn" niecierpliwie spogląda na mnie z zakurzonej półki. Cieszę się, ze kryminał przypadł Ci do gustu i mam nadzieję, że po przeczytaniu będę czuł to samo co Ty ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję sięgnąć po jedną z książek tego autora. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, bardzo ciekawy blog!
  zostaję na dłużej ( jeśli pozwolisz oczywiście).
  pozdrowienia
  Cottonara

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]