RECENZJA: Jason Korolenko, Sepultura. Brazylijska furia [Sepultura, 2014]

Brazylia to nie tylko piłka nożna i festiwal w Rio. Ten kraj ma również swoją mroczną stronę. Nie mam bynajmniej na myśli zbrodni lub szeroko panującej tam biedy. To brazylijska grupa muzyczna powstała w 1984 wykonująca głównie death metal oraz thrash metal i znana na całym świecie. Mowa, oczywiście, o zespole działającym pod nazwą Sepultura. Dzięki Jasonowi Korolenko mamy nareszczcie okazję poznać całą historię grupy od początku po dzień dzisiejszy.

Książka to historia zespołu, który zaczynał w Belo Horizonte, trzecim co do wielkości mieście w Brazylii, by potem zyskać sławę i uznanie na całym świecie. Autor opisuje młodość założycieli grupy, którzy zaczynali przygodę z muzyką w okresie, gdy ich kraj przechodził poważne zmiany społeczno-polityczne i z państwa rządzonego przez dyktaturę wojskową przekształcał się w nowoczesną demokrację. Następnie możemy śledzić zmiany stylu i składu zespołu, przypatrując się zarazem jego niezwykłej międzynarodowej karierze - od debiutanckiego minialbumu Bestial Devastation, wydanego w roku 1985, aż po najnowszą płytę Sepultury, The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart. Całość uzupełniają liczne wkładki z unikatowymi zdjęciami oraz szczegółowa dyskografia.

Zatrzymam się na chwilę przy ostatnim dodatku do książki jakim jest szczegółowa dyskografia zespołu. W większości muzycznych biografii właśnie tego mi brakowało. Zdjęcia to już praktycznie standard i pojawiają się w większości tego typu książkach. Dokładna i rozbudowana dyskografia to swego rodzaju skarb dla fana, pasjonaty czy melomana. Za ten jakże cenny dodatek należy się autorowi i wydawnictwu ogromny plus. Życzę sobie tylko, aby jak najczęściej muzyczne biografie były uzupełniane o ten dodatek. Wspomniałem już również o wkładce ze zdjęciami. Dodam tylko, że są również ciekawe z tego względu, iż pochodzą z prywatnych zbiorów ludzi związanych z grupą Sepultura.

Jeśli zaś idzie o samą treść to książka również wypada bardzo interesująco. Przede wszystkim dlatego, że historia zespołu została napisana dokładnie od jej wczesnych początków, aż do dnia dzisiejszego. Interesujące i uzupełniające treść są wplątane cytaty członków oraz bliskich im osób. Książka zresztą powstała między innymi w oparciu o wypowiedzi muzyków oraz ich managera. Biografia nie jest długa, bo liczy sobie niespełna trzysta stron, ale zawiera w sobie wszystkie ważne dla grupy wydarzenia opisane krótko, ale konkretnie.

Sepultura. Brazylijska furia nie jest lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika muzyki, nawet tej cięższej, ale na pewno jest to tytuł obowiązkowy dla każdego fana brazylijskiej grupy. To kompletna, oficjalna i dopracowana biografia tego oryginalnego zespołu. Jeśli zatem znasz Roots Bloody Roots i przemawia do Ciebie ta muzyka to sięgnij również po książkę w celu poszerzenia wiedzy o Sepulturze. Warto.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Wydawnictwu InRock
 

Komentarze

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]