RECENZJA: Rafał Lewandowski, Zbrodnia w BTW (2014)

Po Bonusie oraz Niemym przyszedł czas na zapoznanie się ze Zbrodnią w BTW autorstwa młodego bełchatowianina - Rafała Lewandowskiego. Jego zamiłowanie do sensacji tym razem zostało połączone z kryminałem. Całość jednak urzeka nietuzinkowym podejściem do tematu.

Otóż autor przedstawia czytelnikowi sześć perspektyw. Zaczynamy od Tomasza Ronika - przyszłego denata - któremu towarzyszymy w ostanich chwilach życia. Autor poprzez narrację trzecioosobowa kreśli nie tylko sytuację ofiary, ale również jej zwięzły portret. Następnie przenosimy się do świata Marcina Bożyckiego, który pojawił się tuż przed śmiercią Tomasza w jego domu. Powód? Jak łatwo się domyślić Bożycki nie przyszedł doń przypadkowo. Jego perspektywa to perspektywa zabójcy. Co ciekawsze, mamy weń do czynienia ze zleconym morderstwem. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, gdy poznajemy kolejne perspektywy i wyjaśnienia. Kim był zatem i czym zawinił Tomasz Ronik, ze musiał umrzeć?

Zbrodnia w BTW to lekkie opowiadanie o kryminalnym zabarwieniu. Można rzec, kryminał w odcinkach - a dokładnie w perspektywach - w wersji mini. Opowieść o zbrodni doskonałej, której plan i motywy są nieco tendencyjne oraz przewidywalne. Niemniej intrygujące. Ciekawy jest również sposób ujęcia fabuły. Perspektywiczna narracja pozwala nie tylko na szersze ujęcie przyczyn zbrodni, lecz także na ukazanie rozwijającej się - wraz z poznawaniem kolejnych relacji bohaterów - kreacji postaci.

Konkludując, Zbrodnia w BTW Rafała Lewandowskiego to przykład  interesującego zbioru perspektyw sześciu różnych osób, które - w mniejszym lub większym stopniu - łączy zabójstwo Tomasza Ronika.  Książka ta to również kontynuacja krótkiej formy literackiej, w której autor niewątpliwie gustuje i dobrze się odnajduje. Podczas lektury dopatrzyłam się kilku błędów językowych, lecz nie umniejszają one pozytywnego odbioru tejże pozycji. Toteż ponownie zachęcam do zapoznania się z twórczością tegoż autora. I oczywiście polecam Zbrodnię w BTW.

Za możliwość zrecenzowania Niemego serdecznie dziękuję autorowi, Rafałowi Lewandowskiemu.

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

Muzyczny geniusz rocka