RECENZJA: Jan Wróbel, Ewa Wróbel; Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... (Znak, 2015)

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie - słowa Stanisława Jachowicza doskonale oddają sens pozycji Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polska też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza, autorstwa Jana i Ewy Wróbel.

Dzięki niniejszej pozycji możemy dowiedzieć się wielu interesujących faktów o naszych rodach oraz ich dokonaniach. Co więcej, wielu z nich nawet nie podejrzewalibyśmy o takowe czyny! Bo któż by pomyślał, że słowo "make-up" - tak bardzo anglojęzyczne - wymyślił Polak, Maksymilian Faktorowicz. A to nie jedyny wkład naszego rodaka w dziedzinie urody. Ten sam Maksymilian Faktorowicz, jako Max Factor, wynalazł i produkował za Oceanem kosmetyki do makijażu. Założył również firmę pod własnym nazwiskiem. Chyba wszystkie kobiety znają i cenią po dziś dzień produkty marki Max Factor, nieprawdaż?

Postać Maksymiliana Faktorowicza to nie jedyna sylwetka przedstawiona w pozycji państwa Wróbel. W książce znajdziemy również rozdziały poświęcone innym, równie zaradnym i zdolnym Polakom. W ich gronie znaleźli się m. in. etnograf Bronisław Piłsudski - brat Józefa Piłsudskiego, Rudolf Modrzejewski - konstruktor mostów przez największe amerykańskie rzeki czy Jadwiga Jędrzejewska - pierwsza Polka, która dotarła do finału turnieju na Wimbledonie. Postaci jednym bardzo dobrze znane, innym nie. Na szczęście dzięki książce Jana i Ewy Wróbel każdy Polak - i nie tylko - może poznać ich historie i dokonania. 

Dzięki nader lekkiej i jednocześnie przystępnej formie, lektura tejże pozycji staje się prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem rodem ze szkolnych podręczników. Dodatkowym atutem książki Historia Polskie 2.0... jest jej szata graficzna, stylizowana na grafikę komputerową, oraz ilustrowane wnętrze. Narracja pełna humoru i z przymrużeniem oka niewątpliwie zjednuje ku sobie czytelników. I tych młodszych, i tych starszych. Bo przecież... duma z dokonań naszych rodaków i świadomość o nich nie jest uzależniona od wieku. 

Już dziś sięgnijcie więc po Historię Polski 2.0... i poznajcie spektakularne kariery, epokowe odkrycia oraz niezwykłe dokonania Polaków. Wejdźcie do świata made in Poland. Zdecydowanie polecamy!

Za możliwość zrecenzowania niniejszej pozycji 
serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Znak
 

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]