RECENZJA: Zoe Sugg, Girl Online w trasie (Insignis, 2015)

Jeszcze kilka dni temu pisałam o zapowiedzi drugiej książki Zoe Sugg pt. Girl Online w trasie, a dzisiaj przedpremierowo prezentuję recenzję tejże pozycji.

Zoe Sugg - znana brytyjska youtuberka - bohaterką swojej pierwszej książki uczyniła nastoletnią Penny Porter. Girl Online w trasie to kontynuacja jej przygód. Sympatyczna i nieco niezdarna Penny tym razem wyrusza w podróż po Europie wraz ze swoim chłopakiem - Noah Flynnem. 

Początkowe podekscytowanie obojga bohaterów szybko ustępuje miejsca szarej - a raczej bardzo absorbującej - rzeczywistości, jaka towarzyszy trasie koncertowej Noah. Muzyk jest stale zajęty i nie wywiązuje się z obietnic danych Penny. Nastolatka, mimo ogromnej wyrozumiałości, powoli zaczyna mieć dość niesłowności chłopaka. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że nie zawsze może na niego liczyć. Czarę goryczy przelewa przykra sytuacja, która spotyka Penny ze strony Blake'a - przyjaciela Noah. Nastolatka opowiada o zajściu swojemu chłopakowi, lecz ten wierzy w wersję przedstawioną przez najlepszego kumpla. Penny podejmuje zaskakującą decyzję i opuszcza Noah. Czy nastolatkowie pokonają przeciwności losu? Przekonajcie się sami!

Obok przygód Penny i Noah, możemy śledzić również interesujące wątki poboczne. Ponownie pojawia się weń postać przyjaciela głównej bohaterki - Eliotta. Tym razem chłopak przeżywa poważne zauroczenie i jak zwykle nie obędzie się bez komplikacji. Poznamy także nowych bohaterów, którzy nie pozostaną obojętni wobec szczęścia nastolatków i sporo namieszają w ich relacji. 

Zoe Sugg, tak jak w przypadku Girl Online, ponownie nakreśliła ciekawą pozycję dla młodzieży. Lekkim piórem opisuje przygody i problemy Penny, które mogą spotkać każdego z nas. Narracji towarzyszy dawka optymizmu i humoru. Z każdej opresji można wyjść cało - tak mogłoby brzmieć motto niniejszej książki. Gwarantujemy, zaczytasz się w niej od pierwszej strony!  

Pozostając w temacie oceny Girl Online w trasie, chciałabym wrócić na chwilę do recenzji debiutu Zoe Sugg i odnieść się do kreacji głównej bohaterki. Napisałam wówczas, że postać Penny bardziej przypomina mi dorosłą osobę aniżeli beztroską nastolatkę. Inaczej mówiąc, w pierwszej cześci główna bohaterka wydała mi się zbyt dorosła. Z kolei w Girl Online w trasie Penny jest już nastolatką w pełnej krasie. Za co autorka otrzymuje dużego plusa.

Druga powieść Zoe Sugg to niewątpliwie kolejny przykład interesującej literatury młodzieżowej, po którą bez obaw mogą sięgnąć również starsi. Bardzo mnie cieszy fakt, że Girl Online w trasie została jeszcze lepiej dopracowana niż debiut autorki. Fakt, iż główna bohaterka posiada więcej cech nastolatki jest równie pozytywny. Lektura Girl Online w trasie przeniesie Was do świata szalonych chwil w trasie koncertowej, jak i do zwykle codzienności. I to nie tylko w wydaniu dla nastolatków. Polecamy!

Za możliwość zrecenzowania Girl Online w trasie
serdecznie dziękuję AiM Media
   

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]