RECENZJA: Oliver Bowden, Assassin's Creed: Podziemie (Insignis, 2016)

Pomimo ogromnej krytki serii ze strony graczy, zawsze z niecierpliwością oczekuję kolejnych przygód bohaterów słynnego zakonu asasynów. Nie inaczej było w tym przypadku. Wielu wytyka twórcom gry powielanie pomysłów i odcinanie kuponów dzięki znanej marce. Gry, jednakże, zostawmy na boku i skupmy sie na samej książce, którą za każdym razem traktuję jako uzupełnienie całego uniwersum. Tym razem przenosimy się do bardzo ciekawych czasów.

Londyn, rok 1862. Rewolucja przemysłowa trwa, powstaje pierwsza podziemna kolej. Kiedy w tunelu zostaje znalezione ciało, rozpoczyna się najnowszy, zabójczy rozdział odwiecznej wojny między asasynami a templariuszami. Działający potajemnie asasyn skrywa mroczne sekrety. Jego misją jest pokonać templariuszy i pozbawić ich pełnej kontroli nad stolicą narodu. Wkrótce Bractwo dowie się, że jest to Henry Green, mentor Jacoba i Evie Frye. Ale teraz jest on po prostu Duchem.

Brzmi wystarczająco intrygująco, by sięgnąć po ten tytuł? Kiedy tylko przeczytałem tych kilka powyższych zdań, wiedziałem, że szybko będę musiał przeczytać ten tytuł. Tak też zrobiłem i nie żałuję. Książki Bowdena charakteryzują się tym, iż w dość dosłowny sposób opisują historię zawartą w samej grze, ale w końcu taka jest rola jego książek. Niemniej warto po nie sięgać, jeśli jest się fanem serii i chce się poszerzyć wiedzę o owym zakonie asasynów. Od kilku ostatnich cześci można zauważyć, że autor trochę odbiega od scenariusza gry i stara się dodać coś nowego od siebie, przy okazji rozbudowując samą fabułę, jak i historię. W "Podziemiach" było podobnie - mniej gry, więcej fabularnego uzupełnienia. Bardzo podoba mi się droga, którą idzie autor. Z przyjemnością czyta się przebieg wydarzeń, które zna się z gry, jeśli jest się fanem serii. Jeszcze przyjemniej czyta się coś nowego, łączy fakty, poszerza wiedzę i znajduje odpowiedzi na kolejne pytania. Pod kątem stylistycznym otrzymujemy sprawdzony produkt, tak samo jak cała seria Assassin's Creed.

Moja rekomendacja będzie oczywista. Jeśli czytałeś poprzednie części i fascynuje Cię seria gier Assassin's Creed ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z zakonem asasynów śmiało możesz sięgnąć po tę książkę. Jeśli nie jesteś przekonany do serii niestety ta część może Cię nie przekonać, ale warto spróbować.

Za możliwość zrecenzowania Assassin's Creed: Podziemie
serdecznie dziękuję AiM Media
 

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]