Majowe premiery

Maj na Mazurach przywitał najpierw zimną i ponurą aurą, następnie zaś zlitował się nad mieszkańcami krainy tysiąca jezior i pozwolił cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Mimo, iż pierwsza majówka upłynęła w większości pod znakiem chmur, mamy nadzieję, że kolejny długi majowy weekend pozwoli spędzić czas na świeżym powietrzu. Tym, którzy szukają interesujących książek na wiosenny relaks (na balkonie, na działce, nad morzem...) polecamy kilka majowych premier. Jakich? Spójrzcie poniżej.

Fanom intrygujących powieści z czystym sercem polecamy drugą książkę Olgierda Świerzewskiego zatytułowaną Master (Wydawnictwo Muza). Olgierd Świerzewski w swojej drugiej powieści rysuje niezwykle wiarygodny obraz walki o władzę w korporacji. I udowadnia, że ta walka jest bardziej fascynująca i bezwzględna niż wojny gangów – pisze o tejże pozycji krytyk literacki, Piotr Bratkowski.

„Master” to wspaniale napisana historia o walce o przetrwanie i obyczajach ludzi zajmujących się transakcjami finansowymi na wysokim szczeblu. Oto szczere wyznanie bohatera, który nie szczędzi czytelnikowi żadnego ze swoich najmniej chwalebnych występków. Aleks z pełną premedytacją prowokuje konflikty, skłóca ludzi, by potem – niczym bohater popularnego serialu „House of Cards” – wykorzystać ich do własnych celów. Mimo okrutnych fantazji o przemocy i zemście oraz przyznawania się do najniższych, zwierzęcych pobudek, ten nietuzinkowy protagonista jest postacią niebywale intrygującą, a nawet budzącą sympatię.
premiera: 18 maja 2016


Z kolei entuzjastów literatury obyczajowej z miłością w roli głównej powinna zainteresować pozycja Cecelii Ahern Miłość i kłamstwa (Wydawnictwo Muza). Autorka zasłynęła bestsellerową książką Love, Rosie, będącą jednocześnie jej debiutem literackim. Jej najnowsza powieść to niezwykła historia o poszukiwaniu prawdy i o tym jak wszystko, w co do tej pory wierzyliśmy może upaść w jeden dzień.

Sabrina Boggs obdarzona została zupełnie przeciętnym imieniem i wiedzie idealnie dopasowane do niego przeciętne życie. Codzienna monotonia zaczyna ją powoli dobijać. Ratuje ją już tylko poczucie humoru, które pomaga jej przetrwać zabójczą rutynę. Zupełnie przypadkiem natrafia na tajemniczy zbiór kamiennych kulek niegdyś należący do jej ojca. Odkrycie, że dwa najcenniejsze elementy kolekcji zaginęły popchnie Sabrinę w niezwykłą podróż we wspomnienia pełne ludzi i miejsc, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Człowiek, przy którym spędziła całe dzieciństwo okaże się być jej zupełnie obcy. Czy prawda, którą odkryje pomoże jej zrozumieć samą siebie? 
premiera: 18 maja 2016


Tym, którzy uwielbiają literaturę opartą na faktach polecamy książkę Za drzwiami pałacu autorstwa Cay Garcia (Wydawnictwo Znak). Korzystając z własnych doświadczeń, autorka opisuje świat, do którego bardzo nieliczni obcokrajowcy kiedykolwiek uzyskali dostęp. Ze względu na szczegóły, które zdecydowała się ujawnić, dla bezpieczeństwa ukrywa się pod pseudonimem.

Cay Garcia wyrzekła się swojej wolności na czas służby u arabskiej księżniczki. Zobaczcie, jak skończyła się jej historia. Poznajcie też losy jej pracodawczyni - uwięzionej w złotej klatce i nieszczęśliwej, choć z garderobą, z której wysypują się abaje od Chanel, drogie torebki i brylantowa biżuteria...
premiera: 11 maja 2016


Wielbicieli klasyki (nie tylko z kręgu literatury dziecięcej) powinno zainteresować nowe wydanie Pinokia autorstwa Carla Collodiego (Wydawnictwo Vesper). Twarda, zdobiona okładka, najlepszy polski przekład Krystyny i Eugeniusza Kabatców, klasyczne ilustracje, których autorem jest Carlo Chiostri, oraz posłowie dr Katarzyny Foremniak z Uniwersytetu Warszawskiego, czynią z naszej książki literacką perełkę, która będzie ozdobą każdego domowego księgozbioru.

„Jak dziś czytać Pinokia? Tak już zaczytanego i przerobionego na filmy, spektakle, parki rozrywki i długopisy z długimi nosami. Odpowiedź wciąż jest jedna i najprostsza: czytajmy Pinokia wielokrotnie. Włosi lubią mawiać – z właściwą sobie dumą z tego, co włoskie – że to najczęściej czytana niereligijna książka. Nie ma w tym wiele przesady, bo do Pinokia lubimy wracać. Długonosego wypada znać. Ale kusi nie tylko on sam – kuszą też te spotkania z zastępami baśniowych postaci, które Collodi dawkował czytelnikom pisma Giornale per i bambini [Dziennik dla dzieci]. Kusi, ciekawi, a czasem przeraża tłum dziwaków i stworów, w których rozpoznajemy przyjaciół z dzieciństwa, przechodniów i wróżki dnia codziennego. Czytajmy wielokrotnie – to dobre antidotum na Krainę Zmyślnych Pszczół, w której coraz szybciej się uwijamy” – z posłowia dr. Katarzyny Foremniak.
premiera: połowa maja 2016


Na koniec zostawiliśmy coś dla fanów przygód Sulejmana oraz historii z jego dworu, a mianowicie powieść Elif Shafak Uczeń architekta. Autorka stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. Uczeń architekta zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z Opowieści z tysiąca i jednej nocy.

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.
 premiera: 11 maja 2016


Komentarze

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]