RECENZJA: Francis Manapul, Brian Buccellato; Flash: Cała naprzód (Egmont, 2016)

Majstersztyk. Tak najkrócej można określić pierwszy tom nowych przygód Flasha zatytułowany Cała naprzód. Komiks autorstwa Francisa Manapula oraz Briana Buccellato zawiera zbiór pierwszych ośmiu zeszytów serii, które pierwotnie ukazały się na przełomie 2011 i 2012 roku. Całość to oczywiście spójna historia przygód Barry'ego Allena w roli tytułowego Flasha.

Kiedy, wspomniany powyżej Barry Allen, pracownik policyjnego laboratorium w Central City, zostaje uderzony przez piorun, jego życie błyskawicznie się zmienia - dosłownie. Dzięki Mocy Prędkości staje się najszybszym człowiekiem na Ziemi i jako Flash rozpoczyna działalność superbohatera. Central City pogrąża się w chaosie, kiedy nowa grupa złoczyńców odcina zasilanie w całej metropolii i sieje spustoszenie w wielu miejscach jednocześnie. Flash będzie zmuszony wykorzystać swoje supermoce do granic możliwości oraz odkryć szokującą prawdę, którą skrywa ekipa przestępców.

Rysownikiem oraz scenarzystą Flasha w Nowym DC Comics jest Francis Manapul (Flash, Detective Comics), który za swoją pracę został nagrodzony nagrodą Shustera. Współscenarzystą serii jest również stały współpracownik artysty, Brian Buccellato (Injustice: Gods Among Us). Flash wydany w USA w 2013 roku szybko zyskał miano najlepszego komiksu o superbohaterach.


Owe miano najlepszego komiksu o superbohaterach należy się Flashowi bez wątpienia. Historia jest bardzo interesująca, wciągająca i sensownie wymyślona. Kreska Manapula jest doskonała. Rysownik perfekcyjnie poradził sobie z pokazaniem dynamiczności i nadludzkiej prędkości, jaka towarzyszy Allenowi w roli superbohatera. Scenariusz jest momentami trochę zakręcony, co również udowadnia samo zakończenie, ale w całokształcie sprawdza się idealnie. Mamy historię opowiedzianą z różnej strony, a wszystko łączy się w całość i skupia na Barrym Allenie. Myślę, że dołączone obrazy obronią się same. Mogę tylko zapewnić, że historia jest naprawdę ciekawa i dobrze opowiedziana. Do tego dodam, że całość została wydana na ładnym kredowym papierze i oprawiona w twardą oprawę, co tylko podwyższa jakość wydawnictwa.


Flash: Cała naprzód to jedno z najlepszych wydawnictw jakie miałem okazję przeczytać w tym roku. Doskonale opowiedziana historia ze świetnymi rysunkami. Idealny tytuł dla wszystkich fanów oraz tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z komiksami lub chcieliby przeczytać coś o Flashu, ale nie wiedzą po co sięgnąć. Temu tytułowi niczego nie brakuje, może z wyjątkiem obszerności. Niespełna dwieście stron czyta się tak szybko, jak Flash przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego. Zakończenie również pozostawia niedosyt i pozostaje tylko czekać na ukazanie się drugiego tomu.

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]