Lipcowe premiery w Znaku

Wakacje w Znaku to przede wszystkim ciekawa tematyka oraz różnorodne gatunki. Zapewne każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. My również poczyniliśmy mały rekonesans i wybraliśmy kilka tytułów z lipcowych premier, które - naszym zdaniem - zagwarantują interesującą lekturę podczas wakacji.


Naszą uwagę przykuła przede wszystkim pozycja ks. Józefa Tischnera, zatytułowana Spowiedź rewolucjonisty. Wznowiona po prawie 25 latach wciąż pozostaje dziełem świeżym i inspirującym.

Prawdziwą pasją ks. Józefa Tischnera była wolność – namysł nad jej istotą i obserwowanie, co dzieje się z nią w ludzkim doświadczeniu. W Spowiedzi rewolucjonisty autor walczy z zagrażającymi wolności duchami sceptycyzmu i rezygnacji. Dokonuje rozrachunku z komunizmem, a jednocześnie z pierwszymi latami odrodzonej Polski, w której dostrzega pokusy „ucieczki od wolności”.
premiera: 6 lipca 2016 


Angielska pisarka i feministka, jedna z czołowych pisarek literatury modernistycznej XX wieku, członkini Bloomsbury Group. O kim mowa? Oczywiście o Virginii Woolf. Pani Dalloway jej autorstwa to nasza druga propozycja, jeśli idzie o lipcowe premiery w Znaku.

Londyn, czerwiec 1923. Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami. Obserwując świat z perspektywy kilkorga bohaterów, Virginia Woolf odkrywa to, co ukryte za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia.
premiera: 6 lipca 2016


Trzecia propozycja to książka idealna dla fanek domu mody Chanel, które są entuzjastkami perfum Chanel No. 5. Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice tego legendarnego zapachu. Rekonstruuje fakty, sprawdza mity i plotki, a także wyjaśnia, na czym polega fenomen tej kompozycji zapachowej. Zainteresowane? Sekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata to zdecydowanie książka dla Was.

Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou. Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło?
premiera: 6 lipca 2016 
.

Na koniec zostawiliśmy dwie propozycje, napisane z iście filmowym rozmachem. Pierwsza, zatytułowana Okrążyć słońce, to poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji. Zapewne przypadnie do gustu tym, którzy pokochali Pożegnanie z Afryką. Druga, czyli Paryska żona, to fascynująca opowieść, która, przenosi w czasy magicznego Paryża lat 20.  i traktuje o burzliwym związku, ambicji oraz zdradzie dwojga niezapomnianych osób Hadley Richardson i Ernesta Hemingwaya.

Dwie niezwykłe powieści oparte na faktach. Dwie hipnotyzujące epoki (kolonialna Kenia, Paryż lat 20.). Dwie fascynujące kobiety (Beryl Markham i Hadley Richardson), które odegrały niezapomnianą rolę: Beryl Markham – w życiu Karen Blixen i Denysa Fincha Hattona (bohaterów Pożegnania z Afryką), Hadley Richardson – w życiu Ernesta Hemingwaya. Łączy je jedno: obie wyszły spod pióra Pauli McLain.
premiera: 20 lipca 2016

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]