Wielobarwny i zaskakujący kalejdoskop ludzkich życiorysów

Wielkimi krokami zbliża się premiera książki Jakuba Małeckiego zatytułowana Ślady. To druga, po Dygocie (2015), pozycja w dorobku tegoż autora wydana pod skrzydłami wydawnictwa SQN. Po raz kolejny pisarz zaprasza nas do świata literatury obyczajowej. Jaki temat poruszy tym razem? 

Koniec świata za każdym razem wygląda inaczej. Jest pędzącą kulą, błyskiem szkła, odgłosem pukania do drzwi. Czasami nadchodzi w huku. Czasami cicho krąży wokół stołu.

Tadeusz Markiewicz ginie na wojnie, ale nie umiera cały. Pada na ziemię z rozerwaną głową, aby od tej pory trwać w życiach innych. Bożena Czerska, jego daleka krewna, zostaje światowej sławy modelką, nigdy jednak nie przestaje uciekać przed samą sobą. Ludwik, jej ojciec, co rano budzi się, nie wiedząc, kim jest, a jednak próbuje być kimś. Kolejne życiorysy przeplatają się coraz gęściej, tworząc niepokojącą mozaikę radości, tęsknot i lęków.

Wojna, miłość, szaleństwo i wspomnienia. Samotnicy, kochankowie i ofiary. Ludzie z wielkimi marzeniami i przeszłością, o której nieraz chcieliby zapomnieć. Ci, którzy żyją tylko w połowie, i ci, którzy chcą żyć wiele razy. A pośród nich coś, o czym żaden z nich nie ma pojęcia. Choć niektórzy przeczuwają.


Zaintrygowani? Premiera Śladów nastąpi 28 września. Niecierpliwym zaś polecamy darmowy fragment powieści, który możecie przeczytać już dziś! Senność, bo o tymże fragmencie mowa, do pobrania TUTAJ i TUTAJ. Polecamy!

Jakub Małecki zostawia w swoich tekstach tytułowe ślady i tylko od nas zależy, czy je wyłapiemy i zinterpretujemy. Poszczególne opowiadania zazębiają się ze sobą, tworzą jedną fabułę o uniwersalnym charakterze: rodzenie się, życie możliwie proste, wreszcie odchodzenie. Tylko że nie jest to sielankowy portret wsi – w każdej historii jest bowiem jakiś zadzior, strach. Nad drewnianą chatą zawsze fruwa czarne ptaszysko i zagarnia spokój czytelnika. 
Sylwia Chutnik

Komentarze

  1. Rzadko sięgam po powieści obyczajowe, ale opis fabuły zaintrygował mnie bardzo ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

Muzyczny geniusz rocka