RECENZJA: Ałbena Grabowska, Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany. Tom 2 (Zwierciadło, 2016)

"Czas opowiedziany" to kontynuacja losów Alicji Księgopolskiej, która po nieudanej próbie samobójczej zostaje wysłana przez rodziców do Wiednia. Tam też, w szpitalu neurologicznym, ma odbywać rekonwalescencję. Prawda jest jednak zupełnie inna. Otóż hrabiostwo oddali młodą Alicję pod opiekę lekarzy, aby pozbyć się problemu i odesłać ją jak najdalej od domu bez możliwości powrotu.

Początkowo apatyczna Alicja nie zdawała sobie sprawy, jaka tak naprawdę była intencja jej ojca. Dopiero po wykradnięciu z gabinetu lekarskiego listu od Jana Księgopolskiego, zrozumiała, że ojciec wcale nie chce, aby córka wróciła po rekonwalescencji do domu. Wprost przeciwnie. Hrabia słono płacił wiedeńskim lekarzom i prosił o przedłużanie jej pobytu. Owa wiadomość niewątpliwie była dla młodej Alicji ogromnym ciosem. Niemniej jednak otworzyła jej oczy i wyrwała z marazmu. Alicja postanowiła wziąć się w garść. Swój udział w owej przemianie miał również Zygmunt Freud, który zajął się jej przypadkiem i namówił nawet na studia medyczne. 

W drugim tomie "Alicji w krainie czasów" tytułową bohaterkę czekają zatem ogromne zmiany. W jednej chwili stanie się dorosłą kobietą, której przyjdzie żyć w zupełnie nieznanym mieście. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości, pokona przeciwności i stanie się lekarzem? A może obierze całkiem inną ścieżkę? Jedno jest pewne, w "Czasie opowiedzianym" nie zabraknie ciekawych, a czasami niespodziewanych wydarzeń. Drugi tom "Alicji w krainie czasów" to niewątpliwie nader interesująco nakreślona opowieść. Nawet wojna w tle nie zmienia pozytywnego tonu narracji, co jest dużym plusem, gdyż nie każdy autor potrafi wyważyć treść, kiedy przychodzi mu zmierzyć się z tak tragicznym tematem. Pani Ałbenie całkowicie sie to udało i przeprowadziła nas przez życie Alicji Księgopolskiej od końca XIX wieku aż po wydarzenia sprzed wybuchu II wojny światowej. 

Brawa za lekkość pióra, niepowtarzalny klimat, czułość na szczegół oraz interesującą kreację głównej bohaterki, która zawładnęła czasem i - mimo upływu lat - fizycznie nic się nie zmienia. Psychicznie zaś staje się mądrą i dojrzałą kobietą, której nie straszna bieda, okrucieństwa wojny oraz która nie pozostaje obojętna na ludzki los.

"Czas opowiedziany" to zatem doskonała kontynuacja losów młodej Alicji Księgopolskiej. Wielowątkowa powieść w drugim tomie przybiera formę jednostkowej historii z małymi opowieściami poszczególnych bohaterów w tle. Jest jeszcze ciekawiej niż było w pierwszym tomie. Co więcej, pozostaje ogromny niedosyt, który mam nadzieję autorka zaspokoi w trzecim tomie "Alicji w krainie czasów". Czekam z niecierpliwością!


Za egzemplarz recenzencki "Alicji w krainie czasów. Czas opowiedziany"
serdecznie dziękuję sklepowi internetowemu Empik.com

Komentarze

  1. słyszałam bardzo różne opinie o tej książce, akurat leży i czeka, wiec pewnie niebawem sama sprawdzę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]