RECENZJA: Walter Isaacson, Innowatorzy (Insignis, 2016)

Waltera Isaacsona na pewno już nie trzeba przedstawiać. W roku 2011 napisana przez niego znakomita biografia założyciela firmy Apple, Steve’a Jobsa, stała się międzynarodowym bestsellerem i zarazem jedną z najlepiej sprzedających się biografii wszech czasów. Jej autor w swojej najnowszej książce pisze o ludziach, którym zawdzięczamy nadejście i rozkwit ery informacji i cyfrowego świata. Innowatorzy to fascynująca, obejmująca ponad półtora wieku opowieść o tym, jak dochodzi do innowacji oraz jak współpraca i współdziałanie wyzwalają pokłady kreatywności, prowadząc do rewolucyjnych zmian w naszym codziennym życiu.

Jakie talenty i zdolności sprawiły, że niektórzy wynalazcy i przedsiębiorcy swoimi wizjami tak silnie wpłynęli na świat? Co wyzwoliło w nich pokłady kreatywności? Dlaczego udało się właśnie im? 

Pełną rozmachu opowieść Isaacson rozpoczyna od Ady Lovelace, córki George’a Byrona, która była pionierką programowania już w połowie XIX wieku. Następnie przechodzi do równie fascynujących postaci, którym zawdzięczamy życie w erze cyfrowej, takich jak Vannevar Bush, Alan Turing, John von Neuman, J.R.C. Licklider, Doug Engelbart, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Tim Berners-Lee oraz Larry Page. 

Innowatorzy to opowieść o życiu tych indywidualistów i o ich inspiracjach, a także o duchu pracy w zespole, który czyni genialnych wynalazców jeszcze bardziej kreatywnymi. 

Każdy innowator czy wynalazca ma swoją własną historię i choć może wydawać się podobna do innej to jest bez wątpienia wyjątkowa. Isaacson połączył to wszystko w bardzo ciekawy sposób i sprawił, że lektura jest bardzo ciekawa oraz wciągająca. Nie raz dowiemy się czegoś o czym nie wiedzieliśmy, a co jest zdecydowanie interesujące. Objętość książki nie powinna w żaden sposób przerażać, gdyż z przyjemnością dosłownie pochłania się kolejne strony. Idealnym określeniem owego tytułu byłaby lektura idealna na zimowe wieczory, przy której nie można się nudzić. Czy ciekawy temat i wybitny autor to nie najlepsza rekomendacja? To po prostu nie mogło się nie udać.

W czasach sprzyjających innowacyjności, kreatywności i współpracy, Innowatorzy to lektura obowiązkowa - ukazuje bowiem, jak kombinacja tych trzech czynników zmienia na naszych oczach świat.

Za egzemplarz recenzencki Innowatorów
serdecznie dziękuję AiM Media

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]