Odcinek 3. Rodzinne portrety


Witajcie w kolejnym, trzecim już odcinku z serii "Ale książka! w świecie POPKULTURY". Dzisiaj chciałabym zabrać Was do świata rodzinnych perypetii. I chociaż (podobno) z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, to na pewno niezaprzeczalny jest fakt, iż to właśnie rodzina stanowi uniwersalny archetyp wspólny różnym kulturom. W związku z tym jest ona chętnie portretowana i wykorzystywana przez kulturę masową. Toteż rodzinne obrazy odnajdziemy zarówno w literaturze, jak i na ekranie, scenie czy w malarstwie. Po prostu wszędzie. Zapraszam Was zatem do zapoznania się z polecanymi przeze mnie książkami, serialami oraz filmami, których akcja oscyluje wokół rodzinnych przygód.


Literaci tworząc swoje powieści bardzo chętnie sięgają po rodzinne perypetie. Zresztą, nie ukrywajmy, czytelnicy uwielbiają wielotomowe sagi. Jednotomowe również. Jeśli zatem należycie do takowej grupy miłośników, sprawdźcie, jakie pozycje polecam Waszej uwadze. Zacznę od interesującej powieści, której akcja została osadzona w XVII-wiecznym Wilnie. Mowa oczywiście o "Silva rerum" autorstwa Kristiny Sabaliauskaite. Autorka, Litwinka z polskimi korzeniami, doskonale oddała charakter owej epoki i przedstawiła czytelnikowi porywającą opowieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny na Litwie. Wielowątkowa fabuła, ciekawe motywy literackie oraz interesujące kreacje bohaterów sprawiają, że lektura niniejszej pozycji to wielka przyjemność. Miejscami dość kontrowersyjna, jeśli wziąć pod uwagę zawarte weń erotyczne obrazy biesiad, lecz przede wszystkim wartościowa i pouczająca, gdyż ukazuje małą wielką historię. Polecam!

Drugą, jakże ciekawą propozycją, jest trzytomowa saga "Panny i wdowy", autorstwa Marii Nurowskiej. Pierwszy tom "Panien i wdów" obejmuje wydarzenia XIX i XX wieku. Akcja powieści rozgrywa się zarówno w Polsce - głównie w Lechicach, na Syberii, jak i w Paryżu. Głównymi bohaterkami niniejszego tomu są cztery bohaterki - Ewelina Lechicka (matka), Karolina Lechicka (córka), Susanne (nieślubna córka Eweliny i syberyjskiego chłopa) oraz Karolina (nieślubna córka Karoliny Lechickiej). W fabule wątki rodzinne przeplatają się z politycznymi, tworząc eklektyczną i nader interesującą całość.

W drugim tomie ponownie głównymi bohaterkami są silne, niezależne i dzielne kobiety. Znowu spotykamy Susanne i Karolinę. Susanne stoi na straży dziedzictwa Lichickich, Karolina zaś kontynuuje edukację i poznaje nieoczekiwanie miłość swojego życia - Jana. Niestety los nie jest dlań życzliwy i mimo ukończenie studiów prawniczych, szczęśliwego konkubinatu i urodzenia bliźniąt, ginie z rąk pewnego patrioty.

W trzecim tomie "Panien i wdów" przenosimy się do czasów II wojny światowej, a następnie do PRL-u. Jest to najbardziej przygnębiająca i emocjonalna część ze wszystkich. Fakt ten wynika oczywiście z tematyki weń poruszonej. Niemniej im bliżej ku końcowi, tym więcej optymizmu wplata się między wiersze. Tak jak zmienia się sytuacja Polski, tak i bohaterowie podnoszą się z wojennych zgliszcz.


Pobobną, retrospektywną fabułę odnajdziemy również w "Cukierni pod Amorem" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz w "Alicji w krainie czasów" Ałbeny Grabowskiej. Jeśli lubicie klimat PRL-u, powinna przypaść Wam do gustu powieść Katarzyny Drogiej zatytułowana "Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca" oraz "Pokolenia. Powrót do domu".

"Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca" to debiut literacki Katarzyny Drogiej, redaktor naczelnej magazynu "SENS Rozwój Zdrowie Piękno". Jest to także wspaniała opowieść o losach Polaków w XX wieku, którzy doświadczają okrucieństw wojny, a następnie próbują odnaleźć się w nowym systemie politycznym. Nie jest to jednak pozycja osadzona w stricte politycznym kontekście. Wprost przeciwnie, Pokolenia to przykład doskonałej powieści opartej na wspomnieniach głównej bohaterki - Janki.

"Pokolenia. Powrót do domu" to kolejna dawka znakomitej prozy Katarzyny Drogiej. Autorka posiada subtelny styl, którym potrafi zaczarować niejednego czytelnika. Jej powieść czyta się tak, jakby to było lekkie opowiadanie naszej własnej babci o czasach, które minęły i o teraźniejszości. Z kolei brak dystansu między nadawcą a odbiorcą sprawia, że czujemy jakbyśmy byli weń obecni. Dodać należy, że Katarzyna Droga zręcznie łączy doskonałą warstwę tekstualna z interesująca fabułą. Całość absorbuje, zachwyca i przyczynia się do refleksji. Przekonajcie się sami!


Pierwszym serialem o rodzinnych perypetiach, jaki przyszedł mi na myśl, była "rodzinka.pl" emitowana od 2011 roku w TVP. Bardzo lubię tenże serial za lekką formę, autentyczność i niewymuszony humor. W "rodzince.pl" odnajdziemy trafnie spuentowane problemy współczesnej rodziny przedstawione z komediowym zacięciem, a także doskonałą obsadę aktorską (Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Agata Kulesza, Jacek Braciak). Koniecznie sprawdźcie, co słychać w świecie państwa Boskich!  

 "rodzinka.pl", źródło: Agencja W. Impact

Małgosia ma 40 lat. To wiek, kiedy kobieta nadal czuje się młoda i atrakcyjna, pełna sił twórczych, ale otoczenie często nie podziela tej opinii. Małgosia ani myśli tak siebie traktować - jest pełna energii i optymizmu, lubi i potrafi się podobać, a przy tym nie brak jej ambicji i przekonania o własnej wartości. Pracuje w agencji reklamowej HopArt niemal od początku jej istnienia. Jest doświadczonym i cenionym fachowcem. Niespodziewanie zostaje wezwana do prezesa. Jego szokujące oświadczenie to dopiero początek kłopotów Małgosi...* Tak rozpoczyna się "Dom nad rozlewiskiem", czyli drugi polecany przeze mnie serial z rodzinnymi perypetiami w roli głównej. Spotykamy tutaj różne pokolenia, którym towarzyszą rozmaite problemy. Życiowo, trafnie i w malowniczej scenerii.  
* źródło cytatu: https://vod.tvp.pl/964455/odc-1

"Rodzina Borgiów", źródło: www.pinterest.com

Na koniec zostawiłam nieco inny serial, a mianowicie "Rodzinę Borgiów". Jest to niewątpliwie intrygująca i kontrowersyjna opowieść o papieskiej rodzinie, w której nie brak skandali. Doskonała obsada, świetna produkcja i oczywiście ciekawa historia. Wszystkie to sprawia, że każdy sezon ogląda się prawie jednym tchem. Przekonajcie się sami!


Jeśli idzie o filmy, wybrałam dla Was trzy pozycje godne polecenia. Pierwszą z nich jest nasz rodzimy obraz, a mianowicie "Mój rower" w reż. Piotra Trzaskalskiego. Film ten przedstawia dialog międzypokoleniowy. Na ekranie poznajemy problemy ojca, syna i wnuka. Panom trudno się porozumieć, lecz w końcu znajdują wspólny język.

Podobną tematykę odnajdziemy w "Sposobie na teściową", gdzie - jak wskazuje tytuł - mamy do czynienia z dialogiem między przyszłą teściową a narzeczoną syna. Życiowo i z humorem. A do tego doskonała kreacja Jane Fondy.

Pozostając w komediowym klimacie, polecam również "Rodzinne rewolucje" z Drew Barrymore i Adamem Sandlerem. Jest to zabawna opowieść o przypadkowym spotkaniu dwojga samotnych rodziców w afrykańskim kurorcie. Nie zabraknie okazji do szerokiego uśmiechu, jak i wzruszeń. Koniecznie obejrzyjcie tę pełną uroku historię o miłości i rodzicielstwie.

"Rodzinne rewolucje", źródło: www.contactmusic.com

W ten oto sposób dotarliśmy do końca dzisiejszego wpisu. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam i że wybierze coś dla siebie z moich powyższych propozycji. Miłego czytania i oglądania! :)

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Sylvia Day, Dotyk Crossa [Bared to You, 2012]