RECENZJA: Jo Nesbø, Pragnienie (Wyd. Dolnośląskie, 2017)

"Pragnienie" to arcyprzebiegła gra, w której to autor zręcznie manipuluje czytelnikiem i niejednokrotnie wodzi go za nos. A wszystko po to, żeby dogłębnie go zafrapować i zaintrygować fabułą. Funduje mu tym samym doskonałą zabawę i umieszcza w samym centrum kryminalnych wydarzeń.  Czy jesteście na tyle odważni, żeby wejść do tej demonicznej gry i wraz z Harrym Holem złapać mordercę?

Osobiście zdobyłam się na takową odwagę i weszłam do niebezpiecznego świata wykreowanego przez Jo Nesbo. Czy żałuję? Zdecydowanie nie, gdyż lektura "Pragnienia" należała do nader udanych i szalenie absorbujących.

W jedenastym tomie przygód Harry'ego Hole'a głównemu bohaterowi przychodzi zmierzyć się z naprawdę trudną sprawą. Ktoś morduje młodą kobietę w jej własnym mieszkaniu. Okazuje się, że denatka chwilę przed śmiercią była na spotkaniu w pobliskim barze, gdzie umówiła się z poznanym przez Tindera mężczyzną. Wszystko wskazuje na to, że morderca czekał już na nią w jej mieszkaniu. Harry'ego Hole'a interesuje skąd miał klucze i czy znał denatkę. Śledczy podąża tropem internetowych randek. Chwilę później ginie kolejna ofiara. Hole nie ma wątpliwości, że sprawa dotyczy seryjnego mordercy, gdyż druga kobieta również została okaleczona czymś w rodzaju żelaznych zębów. Gdy śledczy sądzi, że jest na dobrym tropie, demoniczny zabójca dosadnie pokazuje mężczyźnie jak bardzo się myli i bezczelnie wodzi go nos tak, aby ten grał według jego zasad. Czy Harry'emu w końca uda się połączyć wszystkie puzzle tej zawiłej układanki? I czy zdąży powstrzymać niegasnące pragnienie mordercy przed ciągłym zabijaniem? Przekonajcie się sami! Satysfakcja z lektury gwarantowana.

O "Pragnieniu" mogę powiedzieć wiele, ale przede wszystkim chciałabym napisać, iż jest to doskonale skonstruowany kryminał. Intryguje, absorbuje i emocjonuje od pierwszej strony. Co więcej, w momencie kulminacyjnym okazuje się, że Jo Nesbo doskonale kontroluje nasze emocje i serwuje nam jeszcze większą dawkę zainteresowania śledztwem Harry'ego Hole'a. Brawa za takie rozegranie fabularne. Brawa dla autora należą się również za świetny klimat opowieści. Wszechobecny mrok towarzyszący akcji czuć również poza literacką fikcją, gdyż nocna sceneria niewątpliwie działa na wyobraźnię. Do tego dochodzą doskonale kreacje bohaterów (w tym oczywiście szalenie interesujący portret mordercy) oraz lekka, dobrze poprowadzona narracja. W ten oto sposób mamy do czynienia z kolejnym świetnym kryminałem autorstwa Jo Nesbo. Gorąco polecam go Waszej uwadze.


Za egzemplarz recenzencki "Pragnienia"
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]