RECENZJA: Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Kamień (Wyd. Dolnośląskie, 2017)

Stało się. Państwo Kuźmińscy popełnili kolejny kryminał. I żeby tego było mało - kryminał doskonały. Tak, nie bójmy się powiedzieć tego głośno - DOSKONAŁY, gdyż "Kamień" - czyli najnowsze dzieło powyższego duetu - to nie tylko intrygująca zagadka kryminalna, ale również pozycja bogata w celnie nakreślone tło społeczne. Co najważniejsze, państwo Kuźmińscy zadbali o to, aby czytelnika od pierwszej strony porwał wir misternie utkanych przezeń wątków. Ciekawość, emocje i prawda społeczna - wszystko to odnajdziecie w "Kamieniu". Nie zwlekajcie dłużej, sięgnijcie po niego już teraz!

Romska osada na Sądecczyźnie. Zostają znalezione zwłoki kilkuletniego chłopca. Podejrzenia automatycznie padają na Romów. Jest jednak jedno "ale". Martwy chłopiec na pewno nie pochodzi z owej osady, gdyż ma jasną karnację i włosy koloru pszenicy. Czy mamy do czynienia z podrzutkiem? Bardzo możliwe. Sprawa ulega jeszcze większemu skomplikowaniu, gdy policja odkrywa, że wśród Romów mieszka jasnowłosa dziewczynka. Jaką tajemnicę skrywa zatem ta zamknięta społeczność? 

W rozwiązaniu tej zagadki pomaga Anna Serafin, czyli nieustraszona pani antropolog, którą mogliśmy poznać przy okazji lektury "Pionka". Tym razem pani doktor próbuje swoich sił w roli pomostu między Romami a policją. Niestety pierwsze podejście zawodzi i Anka zostaje odrzuca przez ową społeczność. Kobieta nie poddaje się jednak i ponawia kontakt z romską grupą. Tym razem idzie jej znacznie lepiej. Niestety rusza również medialna lawina pełna uprzedzeń. Opinia publiczna szybko wydaje osąd. Ale czy słuszny? Czy faktycznie śmierci kilkuletniego chłopca winni są Romowie? A może to wrogość wobec innej kultury rodzi tyle nienawiści i niezrozumienia? Przekonajcie się sami, jak daleko ukryta została prawda.

"Kamień", czyli kolejny kryminał państwa Kuźmińskich w klimacie etno, urzeka nie tylko frapującą fabułą, interesującymi kreacjami bohaterów czy zwrotami akcji, lecz przede wszystkim realizmem. Podczas lektury możemy odnieść nader rzeczywiste wrażenie bycia naocznymi świadkami obecnych weń wydarzeń. Wszystko za sprawą bogactwa szczegółów topograficznych, doskonale przeniesionych realiów życia oraz obecności kultury romskiej. Zarówno warstwa słowna, jak i fabularna nie pozostawiają miejsca na jakąkolwiek krytykę. "Kamień" to bez wątpienia doskonały kryminał, który odkrywa przed nami tajemnice romskiej społeczności. 


Za możliwość zrecenzowania pozycji pt. "Kamień"
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu

Komentarze

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]