Prezentowy poradnik, czyli książki polecane pod choinkę


Jak co roku, w okresie przedświątecznym śpieszę z pomysłami na prezenty pod choinkę. Ściślej mówiąc, z pomysłem na jeden i wciąż ten sam prezent - KSIĄŻKA. Również jak co roku przygotowałam Wam zestawienie kilku polecanych przeze mnie pozycji. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich książki idealne jako podarunek dla Waszych bliskich. Enjoy!   


L I T E R A T U R A    O B Y C Z A J O W A

Wybór książek godnych polecenie z tej kategorii był nader trudny. Powód? Zbyt duża ilość pozycji godnych uwagi. Postanowiłam jednak ograniczyć się do trzech tytułów i tym oto sposobem zdecydowałam się polecić Wam "Jak zawsze" Zygmunta Miłoszewskiego, "Pudełko z marzeniami" Magdaleny Witkiewicz i Alka Rogozińskiego oraz "Psiego najlepszego" W. Bruce'a Camerona.Tym razem pan Miłoszewski wyszedł ze swojej szufladki (i baaardzo dobrze, bo po co szufladkować taki talent literacki) i zaprezentował nam zupełnie inne dzieło - słodko-gorzką opowieść o małżeństwie z 50-letnim stażem, które dostaje szansę przeżycia swojej miłości jeszcze raz. Ale czy aby na pewno tylko o tym traktuje najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego? Zdecydowanie nie. "Jak zawsze" to również - a może wręcz przede wszystkim - opowieść o Polsce. Polska - tak samo jak główni bohaterowie - dostaje szansę na ponowne przeżycie swojej historii.„Pudełko z marzeniami” to przewrotna i zaskakująca komedia romantyczna o tym, że czasem należy zrezygnować z marzeń po to, aby… wreszcie zaczęły się one spełniać! Zdradzony przez narzeczoną i oszukany przez wspólnika trzydziestoletni Michał marzy o tym, aby zacząć nowe życie. Kiedy dowiaduje się, że podczas II wojny światowej jego rodzina ukryła w małym miasteczku na północy Polski skarb, wyrusza na jego poszukiwanie. Sęk w tym, że w miejscu ukrycia skarbu stoi teraz restauracja prowadzona przez rówieśniczkę Michała, Malwinę. Dziewczyna ma problem ze swoim ukochanym, który „odszedł w siną dal”, i babcią, która po wielu latach wróciła z Francji i koniecznie chciałaby teraz w restauracji wnuczki serwować żabie udka i ślimaki.Pełna miłości i humoru, merdających ogonków i wesołego szczekania, wciągająca opowieść o przyjaźni i uczuciach. Autor bestsellerowej książki „Był sobie pies”, powraca z kolejną ujmującą historią. „Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta” to idealna pozycja na świąteczne rodzinne wieczory i prezent dla wszystkich miłośników psów i nie tylko. To opowieść rozkoszna niczym kosz niesfornych szczeniaków, które tylko czekają aż udasz się na wycieczkę do ich świata.


K R Y M I N A Ł  /  T H R I L L E R  /  S E N S A C J A

Wybór książek pod choinkę z powyższej kategorii był już nieco prostszy, gdyż w ostatnim czasie nie przeczytałam wielu kryminałów czy też thrillerów. Na szczęście te, z którymi miałam okazję się zapoznać okazały się nader udane. Z ręką na sercu mogę Wam zatem polecić "Dopasowanych" Johna Marrsa, "Czarownicę" Camilli Lackberg oraz wznowione wydanie "Morderstwa w Orient Expressie".Elle - bizneswoman, którą od dawna frapowała genetyka - stwarza system, na podstawie którego możliwe staje się idealne sparowanie dwóch osób. Wystarczy porównać kody DNA, żeby dopasować je do siebie niczym dwie połówki jabłka. Swoje odkrycie Elle zawarła na stronie internetowej www.znajdzswojadrugapolowke.com, gdzie każdy zapracowany człowiek może odnaleźć miłość w kilka minut. W taki właśnie sposób miłości poszukuje Mandy - kobieta po przejściach, pragnąca szczęśliwego związku i dziecka. W systemie rejestruje się także Christopher - seryjny morderca, który wybiera się na spotkanie ze swoją drugą połówką przede wszystkim z ciekawości. Mężczyzna jeszcze nie wie, jak bardzo odmieni się jego życie, gdy pozna genetycznie dopasowaną miłość swojego życia.Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. W tym samym miejscu zaginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Jedna z nich mieszkała potem spokojnie w Fjällbace. Druga wróciła po latach jako słynna hollywoodzka aktorka, aby zagrać w kręconym tam filmie o aktorce Ingrid Bergman, która często spędzała wakacje w tej okolicy.Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie… Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzany.M I S Z - M A S Z

Misz-masz, czyli kategoria, w której znaleźć mogłoby się naprawdę wiele pozycji, ale w tym przypadku również postanowiłam ograniczyć się do trzech książek. Podążając za modą na  doskonale zorganizowanie życie wybrałam "Bullet Book. Bądź pięknie zorganizowana" Davida Sindena. Z kolei miłośnikom Dżemu i Ryszarda Riedla powinna przypaść do gustu biografia tegoż artysty pióra Jana Skaradzińskiego, zatytułowana "Rysiek". I na koniec nie lada gratka dla fanów programu telewizyjnego "Rolnik szuka żony", którego prowadząca wydała książkę o losach jego bohaterów.Dobra organizacja to podobno klucz do sukcesu. Niewątpliwie jest w tym stwierdzeniu ogrom prawdy, a jak wiemy skutecznej organizacji służy przede wszystkim kalendarz. Jednakże nie zawsze znajdziemy w nim miejsce na wszystkie nasze notatki. Naprzeciw szerszym potrzebom wyszedł David Sinden, który stworzył rewolucyjny system łączący dziennik, organizer i notes. Całość zawarł w niewielkiej książce, w której możesz zapisywać swoje projekty, cele i codzienne obowiązki, a potem śledzić postępy w ich realizacji. Bohatera niniejszej pozycji, wokalisty zespołu Dżem, zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż Ryszarda Riedla zna prawie każdy. Postać nietuzinkowa, wybitna muzycznie, lecz naznaczona tragicznie. Urodzony 7 września 1956 roku w Chorzowie jako drugie dziecko Krystyny i Jana Riedlów, zmarł 30 lipca 1994 roku. Wiódł życie outsidera, mimo iż ożenił się i miał dwójkę dzieci. Zawsze jednak chodził własnymi drogami, a najbliżej było mu niestety do narkotyków. To one w późniejszym okresie zawładnęły życiem artysty i doprowadziły go na samo dno. Nigdy nie skończył szkoły, był muzycznym samoukiem, uzdolnionym również plastycznie. Pisał wspaniały teksty, w większości autobiograficzne. Niewątpliwie w historii polskiego rocka/bluesa zapisał się jako nader uzdolniona i znacząca postać. Człowiek-legenda, który przegrał swoje życie.


 
Prowadząca program „Rolnik szuka żony” Marta Manowska rusza w podróż sentymentalną i odwiedza bohaterów wszystkich trzech edycji programu. Co się u nich zmieniło? Jakie mają podejście do życia? Pytania o miłość, sens, poszukiwanie. Rozmowy rzeka z bohaterami pokazują ich zmianę, dają odpowiedzi na wiele pytań, które widzowie zadawali sobie po programie. Ale i sięgają dalej. Jak zmieniała się wieś, kogo dotyczy kompleks rolnika. Szczerze, bez ogródek, odważnie. Wszystko okraszone zdjęciami z dzieciństwa i dorastania na wsi.


Tło z moich grafik znajdziecie na blogu One Little Smile
Zajrzyjcie tam koniecznie, gdyż jego autorka to nader kreatywna osoba :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]