RECENZJA: Oliver Bowden, Assassin's Creed: Tajemna Krucjata [Assassin's Creed: The Secret Crusade, 2011]

Uwielbiam tę grę, historię, a teraz także zostałem wielbicielem tejże książki. Jestem fanem Assassin's Creed od kiedy pierwsza część gry wpadła mi w ręce i mogłem poznać tajemniczy świat Bractwa asasynów.

Tajemna Krucjata to trzecia powieść Olivera Bowden'a z cyklu Assassin's Creed, ale pod względem chronologicznym jest ona pierwszą. Dlatego też każdy może sięgnąć po nią, nawet jeśli nie czytał poprzednich części.

Bowden ściśle współpracował z Ubisoft Montreal, w wyniku czego powieść jest niezwykle wiernym odzwierciedleniem fabuły gry. Większość dialogów jak i wydarzeń pojawia się w jej pierwszej części. Jednakże fakt ten w ogóle nie zniechęca czytelnika, a już na pewno nie wielbiciela serii, do zagłębienia się w lekturze.

Niccolò Polo, ojciec Marco, ujawnia historię, którą utrzymywał w tajemnicy przez całe życie – historię Altaïra, jednego z najznamienitszych asasynów Bractwa. Altaïr podejmuje się doniosłej misji i wyrusza w podróż do Ziemi Świętej. By dowieść swojego poświęcenia, zmierzy się z dziewięcioma śmiertelnymi wrogami, pośród których znajdzie się sam przywódca templariuszy, Robert de Sable. Podczas niezwykłej wyprawy Altaïr odkryje prawdziwe znaczenie Creda Asasynów. Nikt nigdy wcześniej nie opowiedział o losach Altaïra: o jego brzemiennej w skutki podróży, która zmieniła bieg historii; o nieustającej walce ze spiskiem templariuszy; o tragedii, jaka stała się udziałem wielkiego asasyna i jego rodziny oraz o haniebnej zdradzie najbliższego przyjaciela.

Historia opowiedziana jest w bardzo przystępny sposób, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko, a akcja nie zwalnia tempa, aż do samego końca. Rozdziały nie są zbyt długie i mają odpowiednią strukturę, dlatego nie sposób zasnąć w połowie.

Bowden dodał nowe szczegóły do opowieści, tak jak czynił to w poprzednich częściach Assassin's Creed. Przede wszystkim dodał historię, która obejmuje dzieciństwo i okres wychowywania Altaïra. Te dodatki są bardzo mile widziane i pomocne w tworzeniu obrazu Altaïra, jak również ku lepszemu zrozumieniu jego charakteru. Co ważniejsze, powieść ta obejmuje także wydarzenia wykraczające poza główny wątek. Konkretnie, autor opisuje podróż Altaïra na Cypr, która pojawiła się w grze PSP Bloodlines. Zawarte zostało również jego późniejsze życie rodzinne i fakt odsunięcia go z Bractwa w ramach złamania części Creda Asasynów (Assassin's Creed 2). Dodatki te tworzą drugą połowę książki, a szczegółowe przybliżenia ostatnich lat życia Altaïra subtelnie przenoszą czytelnika w dalszą historię, zawartą w kolejnej części zatytułowanej Revelations.

Podsumowując, powieść ta jest zatem bardzo wiernym odzwierciedleniem fabuły gry. Jest to także najbardziej kompletny opis życia Altaira. Polecam tę książkę każdemu wielbicielowi serii Assassin's Creed, która w doskonały sposób podsumowuje i rozszerza fakty dotyczące życia oraz czasów Altaïra Ibn La-Ahada w ramach przygotowań do kolejnej części - Assassin's Creed Revelations. Książka przypadnie do gustu nie tylko fanom serii wtajemniczonym w historię Bractwa asasynów, lecz także miłośnikom średniowiecza i dobrej akcji. Zaletą tej książki jest to, iż nie trzeba najpierw przeczytać dwóch poprzednich części, aby zrozumieć historię, ponieważ pod względem chronologicznym jest to ona pierwsza. Osobiście nie mogę doczekać się, aby przeczytać następną powieść Olivera Bowden'a z cyklu Assassin's Creed .

Komentarze

  1. Czytałam kiedyś Assassin's Creed Bractwo i straszyłam mojego G, że mu zdradzę, co czeka go w grze :) Chociaż za książkami na podstawie filmów/gier nie przepadam, to Assassin's Creed którego czytałam przypadł mi do gustu, więc może, jeśli będę miała okazję, po tę książkę również sięgnę

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka ma 500 str. Ale jak się wciągnie wieczorem to 30-50 stron leci :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale super książka polscam nie wiem czemu jest od 18 lat powinna być od dwunastu nic stracznego w niej nie ma

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Party i Seria kryminałów

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)