RECENZJA: M.C. Beaton, Hamish Macbeth i śmierć snobki [Death of a Snob, 1991]

Od jakiegoś już czasu tak się miło składa, że po przeczytaniu książki z serii o Agacie Raisin przychodzi pora na drugą serię autorstwa M.C. Beaton. Nawet nie wiem kiedy ten czas minął, a Hamish Macbeth i śmierć snobki to już szósty tom serii. Sypatyczny główny bohater ma przed sobą kolejną kryminalną zagadkę do rozwiązania.

Kiedy Jane Wetherby zaprasza posterunkowego Hamisha Macbetha do swojego SPA Szczęśliwy Wędrowiec na wyspie Eileencraig, ten z radością przyjmuje zaproszenie. Niestety, wizyta nie ma nic wspólnego z relaksem. Mieszkańcy wietrznej wyspy nie chcą u siebie ani SPA, ani jego właścicielki. Goście Jane też nie należą do sympatycznych. Wszystkim na nerwy działa zwłaszcza Heather Todd. Kiedy więc zostaje znaleziona martwa u stóp klifu, nikt nie wydaje się przejęty jej śmiercią. Ale nie Hamish.

Podobnie jak w przypadku Agathy Raisin znajdą się tacy, którzy uznają, że seria o Hamishu Macbecie nie jest prawdziwą serią kryminalną. Znajdą się również tacy, którzy stwierdzą, iż owa seria to bardzo przyjemna w lekturze powieść. Obie strony mają rację i właśnie to najlepiej charakteryzuje książki M.C. Beaton. W szóstej części doświadczymy ciekawego śledztwa, zagadkowego morderstwa, dreszczyku emocji, nietuzinkowego humoru oraz nieoczekiwanego zakończenia. Zabrzmiało to prawie jak opis kryminału roku, a tak naprawdę po raz kolejny otrzymujemy nietrudną powieść napisaną lekkim piórem znanej szkockiej pisarki. Jeśli ktoś oczekuje nagłego zwrotu w życiu Hamisha to raczej poczuje się rozczarowany. Natomiast samo śledztwo jest bardzo ciekawe, dlatego z łatwością czyta się kolejne strony. Ta powieść doskonale spełna swoje zdanie lekkiej i przyjemnej w lekturze książki. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej odnośnie serii o Hamishu Macbecie odsyłam do moich wcześniejszych recenzji.

Zobacz również:
 

Komentarze

 1. Lubię kryminały więc z pewnością się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja jakoś nie jestem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nadal nie udało mi się dostać nic tego autora, a ty ciągle kusisz tymi książkami...

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej serii jeszcze nie poznałam, koniecznie do nadrobienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm czemu ja nie słyszałam o tej serii o.0

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Party i Seria kryminałów

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

RECENZJA: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord (2013)