RECENZJA: Agnieszka Pruska, Hobbysta (Oficynka, 2015)

W okresie jesienno-zimowym uwielbiam czytać kryminały. Klimat długich wieczorów doskonale współgra mi z kryminalną intrygą i jeszcze bardziej podkreśla nastrój lekkiej grozy. Grudniowe wieczory upłynęły mi pod znakiem lektury Hobbysty Agnieszki Pruskiej - debiutującej w 2013 roku powieścią Literat, którego również miałam przyjemność zrecenzować. Dzisiaj słów kilka na temat drugiej pozycji wyżej wymienionej autorki. Zatem do rzeczy! 

Agnieszka Pruska w swoim najnowszym kryminale przedstawia nam świat hobbystów, a dokładnie - zapalonych wędkarzy. Jak się okazuje również w grupie pasjonatów rybnych łowów obecna jest zazdrość. Co więcej, jest to na tyle silne uczucie, że doprowadza do zbrodni. I choć pojawia się dość ironiczne pytanie: O co można być zazdrosnym w odniesieniu do wędkarza? (fragment powieści), okazuje się, że morderca miał jednak znaczący motyw. Jaki? Tego już musicie sami się dowiedzieć, zgłębiając lekturę Hobbysty.

Śledztwo - tak jak w przypadku pierwszej powieści autorki, Literata - prowadzi gdański nadkomisarz Barnaba Uszkier. Wraz ze swoją ekipą próbuje rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono na wojskowym poligonie w okolicach jeziora Krosino. Co więcej, wcześniej synowie policjanta - którzy wypoczywają z matką nad owym jeziorem - znajdują podczas zabawy narzędzie zbrodni. Jak się okazuje denat uwielbiał wędkować. Nadkomisarz Uszkier podąża więc śladem wędkarzy-hobbystów, lecz znalezienie mordercy okazuje się o wiele trudniejsze niż zakładał.

Hobbysta Agnieszki Pruskiej to niewątpliwie intrygująca i absorbująca powieść kryminalna. Mamy weń do czynienia przede wszystkim z obrazem śledztwa. I to w wersji bardzo szczegółowej. Wartka akcja oraz tło społeczno-obyczajowe ustępuje tutaj miejsca policyjnemu postępowaniu. Dochodzenie policyjne stanowi więc dominantę. Co prawda jego szczegółowość może miejscami nużyć czytelnika, lecz w ostateczności autorka przedstawia nam nader ciekawą intrygę kryminalną. Uważajcie, żeby Was nie zmyliła! Nie traćcie czujności, gdyż nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydaje. Co więcej, pozory mylą do tego stopnia, że życie drugiego człowieka przestaje mieć jakąkolwiek wartość.

Konkludując, powieść Agnieszki Pruskiej doskonale ukazuje mozolną pracę śledczych. Dodatkowo możemy poznać jakże interesującą pracę entomologa. Nie zaskoczą nas, co prawda, zaskakujące zwroty akcji, lecz fabuła intryguje. Hobbysta to dobry, polski kryminał. Czego chcieć więcej?   

Za możliwość zrecenzowania Hobbysty  
serdecznie dziękuję autorce, Agnieszce Pruskiej.
   

Komentarze

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka