RECENZJA: Marta Matyszczak, Las i ciemność (Wyd. Dolnośląskie, 2020)

Marta Matyszczak po raz ósmy zabiera czytelnika do świata przygód detektywa Solańskiego i jego wiernego kompana - kundelka Gucia. Towarzyszy im również Róża Kwiatkowska, która - jak to ma w zwyczaju - trochę pomaga, a trochę szkodzi.

"Las i ciemność", bo o tej książce mowa, to kolejny tom serii kryminałów pod psem, utrzymanych w iście komediowym klimacie. Tym razem detektywa Szymona Solańskiego czeka niecodzienne wyzwanie - organizacja własnego ślubu i wesela w samym sercu Puszczy Augustowskiej.Wybranką głównego bohatera jest nie kto inny, jak Róża Kwiatkowska. Całą sytuację relacjonuje i komentuje oczywiście Gucio ze swojej psiej perspektywy. 

O ile początkowo organizacja całej imprezy wydawała się pestką, bo Solański zaufał w pełni wedding planerce, o tyle bliżej uroczystości okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo. Wręcz jest blado. Trupio blado, ponieważ nieopodal miejsca ślubu, dokładnie w Kanale Augustowskim, zostaje znalezione ciało mężczyzny. Detektyw rozpoczyna więc prywatne śledztwo, aby jak najszybciej dociec, kto jest zabójcą. A czas nagli, bo ślub coraz bliżej, o ile do niego dojdzie w ferworze śledztwa...

"Las i ciemność" to lekki kryminał, utrzymany w komediowym tonie. Nie ukrywam, że bardzo lubię ten gatunek w wykonaniu Marty Matyszczak. Przede wszystkim uwielbiam dygresyjnego psa Gucia w roli narratora. Jego spostrzeżenia i komentarze są bezbłędne. A do tego zawsze sprawiają, że uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Doceniam również ciekawe kreacje bohaterów i trafne opisy sytuacji, która są zwięzłe i treściwe. Nie mogę nie wspomnieć także o zmiennej narracji, która urozmaica i dynamizuje lekturę.

Reasumując, powiem jedno: nic dodać, nic ująć, tylko czytać. ;) Jeśli lubicie lekkie kryminały z przymrużeniem oka, to ta książka jest odpowiednim wyborem. Polecam!   


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Dolnośląskiemu 

Komentarze

 1. Bardzo lubię te autorkę. Fantastyczny warsztat!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio prześladuje mnie słowo las. Pewnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam książek tej autorki, myslę że przy okazji przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Thank you for share!!!
  Liên hệ ngay với Ratraco Solutions để được sử dụng dịch vụ: Vận chuyển hàng hóa đường sắt, vận chuyển ô tô bằng đường sắt, vận chuyển xe máy bằng tàu hỏa hay vận chuyển container lạnh cùng với đó là vận chuyển container đường bộ với chất lượng cao, nhanh chóng, giá rẻ hiện nay.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się całkiem ciekawa, także zapisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym taki kryminał. Dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. This is Very very nice article. Everyone should read. Thanks for sharing. Don't miss WORLD'S BEST GAMES

  OdpowiedzUsuń
 8. https://www.gladwingroup.com/interactive-led-flat-panel-display-supreme-9-series.php


  interactive-flat-panel

  Adopt full aluminium alloy panel structure, anodized surface process, ultra-narrow frame, rounded corner design, fashion and beautiful appearance
  4mm tempered glass with anti glare 3.Advanced IR 20 touching technology.
  The OPS host module adopts plug structure design, internal Inter standard 80pin interface, without any external power line and signal line, which is convenient for
  inspection, maintenance and upgrade, and achieves the aesthetic effect of the machine

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, chyba przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zobacz także:

RECENZJA: Charlaine Harris, Czysta jak łza [Shakespeare's Landlord, 1996]

RECENZJA: Michał Kędziora, Rzeczowo o modzie męskiej (2013)

Muzyczny geniusz rocka